Türkiye’de Yaşamış Medeniyetler

Sıradaki içerik:

Türkiye’de Yaşamış Medeniyetler

e
sv

ABD-Çin Ticaret Savaşı

38 okunma — 07 Aralık 2022 20:17

ABD-Çin Ticaret Savaşı

ABD ve Çin, daha da tırmanması muhtemel bir ticaret savaşına girmiş durumda. Trump yönetimi 10 Mayıs Cuma günü Çin’den gelen 50 milyar dolar değerindeki ürüne gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı. Pekin yönetimi de soya fasulyesi, otomobil ve uçak gibi Amerikan ihracat ürünlerini kendi gümrük vergileriyle hedef alarak misilleme yapma sözü verdi. Bu kısasa kısas yaklaşımı ne iki ülkeye ne de küresel ekonomiye hiçbir fayda sağlamayacaktır. Ayrıca serbest ticarete bağımlı olan dünya genelindeki tüketicilere ve şirketlere de zarar verecektir.”

ABD ile Çin arasında yaklaşan ticaret savaşına ilişkin endişeler giderek artıyor.

Çin, ABD mallarına gümrük vergisi uygulayarak kendi sanayisini korumaya çalışıyor ama aynı zamanda ABD’yi müzakerelere zorlamaya da çalışıyor olabilir.

Çin’in gümrük vergileri, iki ülke arasında ticaret ve teknoloji konusunda yükselen tansiyonun ortasında açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump bu hafta yaptığı açıklamada, yönetiminden Çin’in uygulayacağı ithalat vergilerini %10’dan %25’e çıkarmayı düşünmesini istediğini söyledi.

İLGİLİ İÇERİK Enflasyon Nedir? Blog

Her iki ülke de son günlerde kapsamlı önlemler açıklıyor.

Her iki ülke de son günlerde kapsamlı önlemler açıkladı.

Çin hükümeti 50 milyar dolar değerinde ABD malına bir dizi gümrük vergisi getirdiğini açıklarken, Trump yönetimi de 200 milyar dolar değerinde Çin malına ek gümrük vergisi getirmeyi düşünüyor.

Her iki taraf da diğer ülkenin misilleme önlemleri alması halinde daha da yüksek ticaret engelleri uygulayacaklarını iddia ediyor.

Bu önlemler hem işletmeleri hem de tüketicileri etkileyecektir: örneğin Çin’in önerdiği tarifeler, ABD’li çiftçiler ve onların geçim kaynakları için kritik öneme sahip olan Amerikan soya fasulyesi gibi ürünleri hedef alacaktır. İki ekonomi son derece iç içe geçmiş durumda; bu tehditler gerçeğe dönüşürse milyonlarca Amerikalı işini kaybedebilir ya da giyim ve elektronik gibi günlük ürünler için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilir – ya da her ikisi de!

ABD, Çin’den gelen 50 milyar dolarlık ürüne gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri 15 Haziran’da Çin’den gelen 50 milyar dolar değerindeki ürüne gümrük vergisi uygulamayı planladığını açıkladı. Bu hamle, Pekin tarafından yapılan ve adil olmayan politika değişiklikleri olarak adlandırılan değişikliklere yanıt olarak geldi.

Vergiler, ABD hükümeti önümüzdeki ay bunları resmileştirdiğinde yürürlüğe girecek. Reuters’e göre bu adımın 6 Temmuz’da atılması bekleniyor.

Etkilenebilecek ürünlerin listesi ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından yayınlandı ve giyim ve ayakkabı gibi tüketim mallarının yanı sıra imalat tesislerinde kullanılan elektronik ve makine parçaları gibi ürünleri de içeriyor.

Pekin 50 milyar dolar değerinde Amerikan ithalatını hedefleyen gümrük vergileriyle karşılık verdi.

Çin, 6 Temmuz ve 23 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 50 milyar dolar değerinde ABD malına gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı. Bu tarifeler iki grup halinde uygulanacak olup ilk grup 6 Temmuz – 1 Eylül, ikinci grup ise 15 Eylül – 15 Aralık tarihleri arasını kapsayacaktır. Uçak, soya fasulyesi, otomobil ve kimyasallar da dahil olmak üzere çok çeşitli ABD ürünleri etkilenecek.

Bu hamle, Washington’un bu hafta başında açıkladığı 34 milyar dolar değerindeki Çin ithalatına yönelik %25’lik gümrük vergisine yanıt olarak geldi.

Çin Çin 2018’in başından bu yana 100 milyar dolardan fazla ABD malı satın aldı, dolayısıyla ABD’nin gümrük vergilerini tamamen karşılayamaz.

Çin 2018’in başından bu yana 100 milyar dolardan fazla ABD malı satın aldı, dolayısıyla ABD tarifelerini tamamen absorbe edemez. Misilleme tarifelerine ek olarak Çin, daha fazla Amerikan malı satın almak için geniş yabancı rezervlerinin bir kısmını kullanmayı da düşünüyor olabilir, bu da bu ürünlerin fiyatını artırmaya ve diğer ülkelerin tarifelerine karşı daha az savunmasız hale getirmeye yardımcı olacaktır. Ülkenin halihazırda ABD’den daha fazla soya fasulyesi satın aldığı bildiriliyor ve Boeing’in son yıllarda Tayvan’la olan ilişkilerini sorun haline getiren diğer ülkelerin misilleme vergilerine maruz kalmamak için Boeing jetleri satın alabileceklerine dair söylentiler var.

Ancak bu durum her iki tarafa da anlaşmazlıklarında geçici olarak yardımcı olsa da, uzun vadeli bir çözüm için bu iki süper gücün şimdiye kadar gösterdiklerinden çok daha fazla işbirliği yapması gerekecek; sadece her iki taraf da barış istediği için değil, aynı zamanda her iki ülke de hem kendileri hem de dünya genelindeki tüketiciler için ciddi kayıplar yaşamadan (ve potansiyel olarak baştan sona) bunun gibi uzun süreli bir ticaret savaşını göze alamayacağı için

Washington’un Washington’un Çin ürünlerine yönelik son gümrük vergileri Çin’in son on yılda en çok kazanım elde ettiği alanları hedef alıyor.

ABD, Çin’den 50 milyar dolar değerinde ürüne gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Her iki ülke de son günlerde kapsamlı önlemler açıklayarak ticaret savaşı endişelerini arttırdı ve küresel borsaların düşmesine neden oldu. Dünyanın en büyük ekonomisi, 6 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere, aralarında endüstriyel robotlar ve telekomünikasyon ekipmanlarının da bulunduğu 800’den fazla Çin ürününe yüzde 10 ila yüzde 25 arasında değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulayacak. Çin ise buna, soya fasulyesi ve uçaklar da dahil olmak üzere yıllık 34 milyar dolar değerindeki çok çeşitli ABD mallarına benzer vergiler uygulayacağını duyurarak karşılık verdi.

Trump yönetimi son hamlesini, Çin’in milyonlarca Amerikan istihdamına mal olan haksız ticaret uygulamalarına bir tepki olarak tanımlarken; Pekin, çıkarlarına zarar verecek ya da ABD ile ekonomik bir çatışma başlatacak her türlü girişime karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi. “Başkan Trump’ın bu hafta başında ifade ettiği gibi: Peter Navarro, Washington’un yıllık 50 milyar dolar değerindeki Çin ithalatına yeni gümrük vergileri uygulayacağı haberlerinin ortaya çıkmasının ardından Çarşamba gecesi Fox News Business Network’e verdiği demeçte, “Çin çiftçilerimize ya da diğer sektörlere karşı misilleme yaparsa ‘ekonomik olarak oldukça ciddi bir şey yapacağız'” dedi. “Ne isterlerse yapabilirler ama bu tür faaliyetlere devam ederlerse kendilerine çok kötü zarar verecekler” diye ekledi. “Amerikalı işçilerin ve vergi mükelleflerinin Amerikan fikri mülkiyetinin çalınmasını ya da ülkemize yasadışı ihracatın devam etmesini sübvanse etmesi artık kabul edilemez” – Başkan Trump

ABD halihazırda Çin kamyonlarına ve güneş panellerine vergi uyguluyor ve ayrıca çelik ve alüminyum ithalatına yeni sınırlamalar getirdiğini duyurdu.

Çin ise ABD’yi ticari zorbalıkla suçladı ve karşılık vermekten çekinmeyeceği uyarısında bulundu.

Çin Ticaret Bakanlığı Trump’ın son gümrük vergisi tehdidinin ardından yaptığı açıklamada “Çin gözdağı ya da şantaja boyun eğmeyecektir” dedi. “Eğer ABD DTÖ kurallarını ihlal etmeyi ve Çin’in çıkarlarına zarar vermeyi seçerse, boş durmayacağız ve meşru haklarımızı ve çıkarlarımızı korumak için gerekli karşı tedbirleri alacağız.”

ABD’nin 200 milyar dolar değerinde Çin malına daha gümrük vergisi getirmesi halinde Çin’in buna nasıl karşılık vereceği belirsizliğini koruyor. Çin’in elinde çok daha fazla seçenek var: Çin’de iş yapan Amerikan şirketlerine bankacılık ya da sigorta gibi finansal hizmetlere erişimlerini engelleyerek misilleme yapabilir; Asya’nın diğer bölgelerinde faaliyet gösteren ABD merkezli firmalara yaptırım tehdidinde bulunabilir; ya da ülkeye giren ABD yapımı mallar için gümrük denetimlerini sıkılaştırmak gibi tarife dışı engeller uygulayabilir – ki bu da bu ürünlerin fabrika zemininden son varış rafına (ya da depoya) kadar olan yolculuğuna zaman ve maliyet ekleyecektir.

Çin halihazırda Çin’e ihraç edilen Amerikan otomobillerine %25 gümrük vergisi uygulamakla tehdit ediyor.

ABD’nin Çin ile büyük bir ticaret açığı var.

ABD’nin birçok ülkeyle ticaret açığı vardır. ABD’nin kendisiyle ticaret açığı vardır.

Pekin, Washington’u korumacı önlemleriyle küresel serbest ticaret düzenlemelerini baltalamakla suçladı.

Çin, Washington’u korumacı önlemleriyle küresel serbest ticaret düzenlemelerini baltalamakla suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin geçen hafta 300 milyar dolar değerindeki Çin mallarına ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını duyurmasına karşılık olarak Pekin’in de Amerikan otomobillerine gümrük vergisi getirmeyi planladığını söyledi. Bakanlık, iki ülke arasındaki ticaret dengesizliğini yıllık 70 milyar dolara kadar azaltacak bir öneride bulunduğunu söyledi, ancak bunun nasıl başarılacağına dair herhangi bir ayrıntı vermedi.

Çin, ABD’nin daha önceki gümrük tarifelerine karşı, soya fasulyesi ve meyveden domuz eti ve şaraba kadar Amerikan ihracatına vergi uygulayarak misillemede bulunmuştu – Amerika’nın tarım sektörünün tüm önemli bileşenleri, Bay Trump’ın 2016 seçimlerinde Hillary Clinton’a karşı kazandığı Iowa ve Wisconsin gibi kırsal eyaletlerdeki siyasi tabanının bir parçasını oluşturuyor. “ABD’nin Çin ile yarı yolda buluşacağını umuyoruz” diye ekledi. “Bence bundan sorumlu olanlar ateşle oynuyor.”

ABD yönetimi ABD yönetimi, Çin’in Amerikalı çiftçilere veya diğer sektörlere karşı misilleme önlemleri alması halinde ek gümrük vergileri uygulamaya hazır olduğunu söylüyor.

ABD, Çin’in Amerikalı çiftçilere ya da diğer sektörlere karşı misilleme önlemleri alması halinde ek gümrük vergileri uygulamaya hazırlanıyor.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Başkan Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında önümüzdeki hafta Japonya’da yapılacak G20 zirvesinde yapılacak görüşmelerde ilerleme kaydedilmemesi halinde ABD’nin 200 milyar dolar değerindeki Çin malına uygulayacağı gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarabileceğini söyledi.

Çıkar yol: Bu ticaret savaşının daha fazla tırmanmasını engellemeliyiz çünkü bu savaş hiç kimsenin yararına olmayacaktır.

ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimi Çin ile ticaret savaşını tırmandırmaya devam ederken, bu anlaşmazlığın nasıl sona erdirileceği sorusu giderek daha acil hale geliyor.

Ne yazık ki kolay cevaplar yok – ama işte yapabileceklerimiz:

  • ABD ve Çin, gümrük tarifelerini daha fazla arttırmadan ya da ihracat veya yatırım üzerinde başka herhangi bir kısıtlama getirmeden, her iki ülkenin de endişelerini giderecek, karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlaşma müzakere etmelidir.
  • ABD, Çinli şirketlerin Kanada’dan sonra (ve Meksika’nın önünde) en büyük ikinci ihracat pazarımız olan ABD’ye erişimden faydalandığı gibi, Çinli şirketlerin de kendi pazarına adil erişimini sağlamalıdır.

Sonuç;

Çin, ABD ile bir ticaret savaşına girmemelidir çünkü bu sadece kendi ekonomisine zarar verecek ve küresel ekonomiye zarar verecektir. Çin, Amerikan yapımı ürünlere uygulanan gümrük vergilerini azaltarak, sadece Amerika’dan değil Kanada ve Meksika gibi diğer ülkelerden de daha fazla alım yaparak ve Amerika ile olan ticaret açığını azaltmaya yardımcı olacak reformları hayata geçirerek bu çatışmadan kaçınmanın yollarını bulmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli