Genetik ve DNA

Sıradaki içerik:

Genetik ve DNA

e
sv

Avustralya tarihi

10 okunma — 20 Aralık 2022 21:01
Avustralya tarihi

Avustralya Tarihi

Avustralya'nın uzun ve büyüleyici bir tarihi vardır – on binlerce yıl öncesine dayanan bir tarih. Bu makale, Avustralya'nın tarihini en eski sakinlerinden günümüze kadar keşfedecek.

İlk Avustralyalılar

Aborjinler olarak bilinen Avustralya'ya ilk gelen insanların yaklaşık 60.000 yıl önce geldiklerine inanılıyor. Bu ilk insanlar göçebe bir yaşam tarzı sürdüler, Avustralya manzarasını gezdiler, balık tuttular ve avlandılar ve buldukları doğal kaynakları kullandılar.

Avrupa Yerleşimi

Avustralya'ya gelen ilk Avrupalılar, 1600'lerde Hollandalı kaşiflerdi. Bununla birlikte, İngiliz yerleşimcilerin Sidney ve Tazmanya'da koloniler kurarak kıtayı kolonileştirmeye başlaması 1700'lerin sonlarına kadar değildi.

Avustralya'nın Oluşumu

İngiliz yerleşimcilerin kolonileri sonunda Avustralya Topluluğu olarak bilinen büyük bir ulus oluşturmak için birleşti. Bu, 1901'de altı ayrı koloninin bir ulus oluşturmak için bir araya gelmesiyle gerçekleşti. Bu, yaygın olarak modern Avustralya ulusunun başlangıcı olarak görülüyor.

20. Yüzyılda Altındaki Arazi

Avustralya, yirminci yüzyılda büyük değişiklikler gördü. Kısmen Avrupa ve Asya'dan gelen büyük göçmen dalgaları nedeniyle nüfus önemli ölçüde arttı. Ülke, birçok Avustralyalının her iki savaşta da savaştığı iki Dünya Savaşı yaşadı. 1975'te Avustralya hükümeti, yerli Avustralyalılara diğer vatandaşlarla aynı hakları veren bir yasa çıkardı.

Modern Avustralya

Bugün Avustralya, çok kültürlü bir nüfusa sahip bağımsız bir ulustur. Ülke, ulusu temsil edecek bir başbakan ve bir genel vali ile altı eyalete bölünmüştür. Avustralya zengin, müreffeh bir ülkedir ve bir turizm merkezi olarak giderek daha popüler hale gelmiştir.

Çözüm

Avustralya, bir İngiliz kolonisi olarak başlangıcından bu yana çok yol kat etti. En eski Aborijin sakinlerinden günümüzün canlı ve çeşitli nüfusuna kadar, Avustralya'nın tarihi heyecan verici ve büyüleyici bir hikayedir. Avustralya, binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılmaya başladığından beri geniş bir tarihe sahiptir. Avustralya tarihi, meşe ve büyücü kabilelerden, İngiliz özgürlük arayıcılarının kökenlerinden, Sömürge Devleti’nin kurulmasına ve günümüzde Avustralya’da yaşanan dünya çapındaki gelişimlere kadar uzanıyor.

Avustralya, orta öğe neolitik döneminin başlangıcından bu yana, o zamanlar bu kıtaya yerleşen dört ana grup taşımaktaydı. Bunlar Ilgar, Arzerbaijan yakınlarından gelen litolü meşe kabileleri, Yuin ve Kulin kabileleri idi. Meşe kabileleri, lonial İngilizler tarafından 1790’ların başında sömürge edildi.

Bunun üzerine, İngilizler, kontrol edemeyecekleri kişileri yönetmek için yönetim sistemini oluşturmak zorunda kaldı. Yüzyılın sonlarına kadar, 1787’de başlayan sömürgecilerin arasına getirilenler, ilk İngiliz koloni olan New South Wales’in kurulmasına yol açtı. 1830’lu yıllarda Port Jackson’a taşındıklarında, sömürgeler Britanya parlamentosunun onayını almaya başladı. 1867’de Çekirdek Taşıma Yasası uygulanmaya başlandı, Avustralya İngiliz Sömürgelerinin bir araya gelerek bir araya gelmesine izin verdi.

Bugün, Avustralya, dördüncü dünyadan çok çeşitli kaynaklardan insanların yaşadığı çok kültürlü bir ülke olarak kabul edilmektedir. Avustralyalılar arasındaki etnik çeşitlilik, farklı gelir düzeyleri, göçmenlerin sağladığı çoklukça katkı, köklü gelenekleri sayesinde, günümüzde Avustralya’nın özgün kültürel özelliğini oluşturmaktadır.

Avustralya tarihi, dünya çapında tanınmış mültecilerin yaşadığı bir ülke olarak kabul edilmekle kalmıyor, aynı zamanda, dünya çapındaki çevresel ve insan hakları mücadelelerine de liderlik etmiştir. Günümüzde, Avustralya güvenli, kalkınmış ve modern bir demokratik ülke olarak anılmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli