“Büyük Keşifler: Önemli Buluşlar ve Keşifler”

Sıradaki içerik:

“Büyük Keşifler: Önemli Buluşlar ve Keşifler”

e
sv

“Büyük Keşifler: Tarihteki En Büyük İnsanlar ve Onların İzleri”

28 okunma — 11 Aralık 2022 22:55
“Büyük Keşifler: Tarihteki En Büyük İnsanlar ve Onların İzleri”


En büyük getiriler, insanlık evrensel tarihindeki en büyük ve önemli insanlar tarafından yapılan yüce bir çalışmaydı. Bu edebiyatın üstüni bilim ibadet çalışmaları, filozofları, sanatçıları ve benzeri kişiler genel olarak karşılaştırılabilir. Bu işlerin kendilerinden sonraki kuşakların yaşamlarını kolaylaştıran ve ilerlemeye zorlayan yürütmedi. Büyük Keşifler, insan geçmişlerinin yakın geçmişine veya özelliklerine geri dönersek, bu başlangıçların başlangıcının M.Ö. 1200 ve 900 Asur ve Babil İmparatorluklarından beri olduğu görülüyor. Pek çok önemli insan bu dönemdeki katkılarda büyük katkılar sağladı. Asur İmparatorlukları, Hint-Avrupa kültürünün daha sonraki yöneticilerinde kendini sergilemesi ve kalkınmasında yol açtı.

Büyük çıkışlar, Avrupa'da, bugün “Rönesans” olarak yönetim dönemi başlangıcı olan, orta'dan, yönlendirici cesaretli ve herkesin kutladığı ulaşılmaz deneme ve çalıştırmayla sonuçlanıyor. Asla unutulmaması gereken kişiler arasında, modern astronomiye ait en önemli çalışmaları yapan Nicolaus Copernicus, genetiğin temellerini elinde bulunduran Gregor Mendel, tarihin ilk doğa kanunlarını keşfeden Isaac Newton, İstanbul'u fethettiği içeriği Osman Gazi, George Washington ve teknoloji dehası olan Thomas Edison yer alır.

Tüm bu kişiler, maddi ya da manevi çalışmalar aracılığıyla insanlığa daha önce alışılmış gelenekleri alt üst eden başarılı sonuçlar gerçekleştirdiler. Özellikle bu insanımızın tarihimize hala var olmaya devam ediyor.

Büyük kazanımlar tarihin her alanında bulunmanın her alandaki katkılar sağlamış ve insanlığın üstün başarılarına bir katkı sağlandı. Bu başarı insanlıkla kaynaşmış ve özellikle modern dönemde büyük oranda ilerlemeyi üretmektedir. Büyük getirilerin getirdiği ki insan değerlendirmelerine saygıyla değerlendirilen ve bu yüce insanlarla bugünler ile karşı karşıya göz önünde bulundurulmalıdır.

En büyük harcamalar, bize geçmişte kullanılmış olan herkesten bize, bugünkü dünyanın kurdukları ve istisnai insanların süreleri sayesinde, bugün daha genel olarak düşünülemeyen satın alma ve yetenekleri yakalamamızı sağlayan başarıların, insanların kilitlenmelerini sağlamayı gösteriyor. Bu insanların başarılarını tüm dünyada gösterdiler ve daha sonraki kuşakların hayatlarını kolaylaştırdı. Büyük sonuçlar, günümüzde insanlığa çevre korumaları ve insanlık için önemli kararlar vermeye devam eden gücümüzün emaresidir. Tarih, insanlık için hayati öneme sahip bir konudur ve insanlığın kendi geçmişine bakıp bugünkü ile bağlantılı olmasını sağlar. Birçok büyük keşifler ve icatlar tarihin akışını değiştirecek büyük etkiye sahip olmuştur. Tarihteki en büyük insanların fikirlerinin insanlık tarihinin bu kadar değiştiği açıkça görülmektedir. Bu makalede, tarihteki en büyük insanlar ve onların bu izlerinin tanımlı olarak tartışılacağını belirtmektedir.

İlk olarak Platon, çoğu insanın tanıdığı en büyük filozoflardan birisidir. Platon daha derin bir anlamda insanlığı anlamanın çok yolları olduğunu savunmuş ve “Tamlık” ve “Dinamizm” gibi kavramları ortaya koymuştur. Platon’un metafizik fikirleri ve kavramları ateşi yakmış ve insanlığın tek sürümünden çok daha fazlasının mümkün olduğunu ortaya koymuştur.

Diğer büyük filozof olan Aristo da bunun için sayılır. Aristo tüm insanların hayat içindeki hakların ve görevlerin sezgisel olarak hayat dersi olduğu fikrini savunmuştur. Bu, onun büyük anlayışını ortaya koymak içindir ve insanlık tarihinin her açıdan nasıl bu şekilde olacağını göstermektedir.

İkinci isim olarak Leonardo da Vinci, insanlığı bilime ve sanata yaklaşımını belirleyen uluslararası ünlü bir insandır. Şaşırtıcı bir biçimde, da Vinci sadece kariyeriyle değil, aynı zamanda hayat dersleri veren bir lehçesiyle de biliniyordu. Da Vinci’nin birçok farklı alanlarına turuncu olmuştur, ki bu onun büyük keşiflerinden katkısı gerçekten büyük olmuştur.

Günümüzde, Isaac Newton, insanlığın birçok alanlarında büyük bir etkisi olan önemli insanlardan biri olarak kabul edilmektedir. İlk olarak “Gravitasyon Yasasını” ortaya koymuştur ve bu, insanlık bilimsel kabuller arasında en önemli konulardan birisini oluşturmuştur. Newton, aynı zamanda maddeyi ve hareketi canlandıran büyük kuramları da ortaya koymuştur.

Tarihteki en büyük insanlar ve onların etkileri ile ilgili oldukça çok şey söylenebilir. Daha önceki örneklerden anlaşılacağı gibi, insanlığın fikirleri ve bilimi ve sanatı merkeze alarak onların ortaya çıkarmasına katkıda bulunmuştur. Bütün bunlar Platon’dan, Aristo’ya, da Vinci’ye ve Newton’a kadar her biri dünyayı değiştirecek büyük buluşları olan insanlar tarafından örnek gösterilebilir. Günümüzde, bu insanların katkılarından etkileniyor ve bir günlük başarılarımızın kaynağının onlar olduğunu anlıyoruz. Günümüzde insanoğlu zirvede ulaşmayı hedefler, çok büyük nimetler bırakıp tarihe imzaladıkları büyük keşifleri ile de göz önüne gelirler. İnsanların onlara getirdiği büyük keşifler, onu geliştirmeye yardımcı olmuştur ve bugünkü yaşamın temelinde yer almaktadır.

Tarihteki en büyük insanlar, çok çalışmış ve çok zaman harcamış olmakla beraber hayranlık uyandıran icatları ile bilinirler. Zamanının ötesinde düşünüp, insanlar için büyük araştırmalar yapan ve çoğu zaman hiçbir şeyle ödüllendirilmeden tüm bunlarını gerçekleştiren çalışmalarının arkasındaki kişiler her daim örnek alınacak ve hayranlıkla andırılacak insanlardır.

Aristoteles, ilk dünya haritasının çıkarılmasını sağlayan Strabo, üniversite sistemini kurma çabası (Büyük Nüfus Sayımı’nda) gösteren Tanrı Yüce Pythagoras gibi tarihteki en büyük insanların izleri hâlâ yaşamımızda ve kültürümüzde kendini hissettirmektedir. Bunlar arasında, Kraliçe Hatshepsut’un Mısır Grandiöz Tapınağının inşasıyla Güney Amerika’nın kolonizasyonunu başlatan, dünyanın döndüğünü ispat eden Nikola Tesla da vardır.

İnsanlar, tarihteki bu büyük bilim adamlarından, rahiplerden ve hükümdarlardan ilham alarak, bugünün dünyasında teknolojik, bilimsel ve akademik gelişmelerin temellerini atmışlardır. Bu özgür düşünceleri, fikirleri ve yaklaşımları dayanak noktalarımızdan alarak; yenilikçi, katılımcı ve insani işler yapmamız gerekmektedir.

Büyük keşiflerin tarihte topparladığı yolda bizlerin de, geleceğin büyük insanlar olarak izler bırakmamız gerekmektedir. Bugünkü bilimsel araştırmalarımız, yenilikçi şartlandırılmış düşüncelerimiz ve davranışlarımız toplumu geliştirmeye devam ederek, izler bırakmamızı sağlayacaktır. Geleceğin keşfetmesini isteyenlerin elinde, bizler tarihteki büyük keşiflerin bilinciyle ilerlememiz gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli