Enerji operasyon operasyon ve bakım

Sıradaki içerik:

Enerji operasyon operasyon ve bakım

e
sv

çin tarihi

13 okunma — 20 Aralık 2022 09:11
çin tarihi

Çin'in Kısa Tarihi

Çin, 4.000 yıldan daha eskiye kadar izlenebilen zengin, eski bir tarihe sahip bir ülkedir. Bu süre zarfında Çin, onu bugün olduğu modern dev haline getiren bir dizi hanedan ve çağdan geçti.

Antik Çin

Çin'in bilinen ilk hanedanları olan Xia, Shang ve Zhou MÖ 2000 ile 800 yılları arasında iktidara geldi. Bu süre zarfında, entelektüeller matematik ve astronomiyi keşfettikçe Çin kültürü gelişti ve Çin felsefesini sonsuza dek değiştiren bir felsefe olan Konfüçyüsçülüğün başlangıcını geliştirdi.

İmparatorluk Çin

MÖ 221'de Qin Hanedanlığı ilk imparatorluk hanedanını kurdu ve kısa sürede zamanının en güçlü imparatorluklarından biri haline geldi. Han Hanedanlığı döneminde (MÖ 206 – MS 220) Konfüçyüsçülük benimsendi ve Çin kültürü gelişti.

Ortaçağ Çin

5. ve 6. yüzyıllarda Çin, Kuzey ve Güney Hanedanlıkları olarak ikiye ayrıldı ve bu dönemde Budizm ülkede güçlü bir etkiye sahip oldu. MS 907'de Kuzey Song Hanedanlığı kuruldu ve yerini Yuan Hanedanlığı'nın aldığı MS 1279'a kadar sürdü.

Modern Çin

19. yüzyılın sonlarında batılı ülkeler Çin'e ilgi duymaya başlamış, hatta ülkede ticaret alanları ve limanlar oluşturmuştur. 1911'de Qing Hanedanlığı devrildi ve yerini Çin Cumhuriyeti aldı. Onlarca yıllık iç savaş ve huzursuzluğun ardından, 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti kuruldu.

Çağdaş Çin

1970'lerin sonlarından bu yana Çin, ekonomiyi modernleştirmeyi ve ülkeyi modern dünyaya taşımayı amaçlayan büyük reformlar döneminden geçti. Sonuç olarak Çin, hızla gelişen bir teknoloji sektörüyle dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi.

Çin Tarihinde Önemli Anlar

  • MÖ 221: Qin Hanedanı, Çin'deki ilk imparatorluk hanedanını kurar.
  • 5.-6. Yüzyıllar: Budizm, Çin'de güçlü bir etkiye sahip olur.
  • MS 907: Kuzey Song Hanedanı kuruldu.
  • 1840'lar: Batılı ülkeler Çin'de ticaret alanları ve limanlar kuruyor.
  • 1911: Qing Hanedanlığı devrilir ve yerini Çin Cumhuriyeti alır.
  • 1949: Çin Halk Cumhuriyeti kurulur.

Çin, ülkeyi ve kültürünü bugün olduğu modern güce dönüştüren inanılmaz derecede zengin ve büyüleyici bir tarihe sahiptir. Antik hanedanlardan Halk Cumhuriyeti'nin başlangıcına kadar, tarih meraklıları bu büyüleyici ülkenin çalkantılı geçmişinde keşfedilecek çok şey bulacaktır. Çin tarihi, dünyanın en eski tarihlerine dayanan, binlerce yıllık kültürel mirası olan uzun bir geçmişi olan bir tarihidir. Çin tarihinin başlangıcı, yaklaşık 4000 yıl önce, Neolitik Çağda başlar. Çağdaş Çin tarihi, 221’den itibaren, Han Dinastisi tarafından kurulan imparatorluk döneminde başlamıştır. Bu tarih, Mozi, Konfüçyüs ve Laozi gibi filozofların çalışmalarına dayanan, Dört Klasik Kitap ve Dört Klasik Büyük Yapıtların yükselişiyle etkilenmiş bir tarihsel akımdır.

Şimdiye kadar, Çin tarihinin anahtar olayları arasında, Orta Çağ’da ortaya çıkan Genişletilmiş Han Dinastisi, 845’ten 1453’e kadar süren Çin İmparatorluğu (bu dönem, kitlesel baskınlara, ticaret gelişimlerine ve dolayısıyla feodalizmin yükselişine tanıklık etti) ve Çin Şeyh-ül İslam’ının kurulması sayılabilir.

20. yüzyılda, Qing Dinastisinin çökmesinden sonra, 1911’de kurulan Cumhuriyet İmparatorluğu, Çin’e demokratik ve sosyo-ekonomik reformlar getirdi; fakat bunlar, Kuomintang lideri ve Çin Halk Cumhuriyeti olarak da bilinen Çin Cumhuriyeti lideri Çiang Kaişek’in boykotlarıyla önlenmiş oldu.

Günümüzde, Çin Halk Cumhuriyeti Olağanüstü Hal İdaresi Komitesinin gölgesinde, anayasa, hukuk reformları ve ekonomik girizgahlarla karakterize edilen bir Çin gerçeği vardır. Bu tarihi devinimi Cumhuriyetin kuruluşuyla sürdürüyor. Ancak, Çin tarihi, milattan önce 5000 yılını kapsamaktadır ve bu tarih, ülkenin kültürünün derin birçok yönüne sahiptir ve ülkenin gelmiş geçmiş bütün dönemleriyle ilgili şeyleri incelemeyi ve anlamayı kolaylaştırır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli