Ezoterik Savaş Nedir?

Sıradaki içerik:

Ezoterik Savaş Nedir?

e
sv

Elon Musk ve Yapmış Olduğu Tüm Çalışmalar

91 okunma — 27 Kasım 2022 21:28

Elon Musk

Elon Musk tarihteki en başarılı girişimcilerden biri. Şirketlerinin toplam değeri 44 milyar dolar ve tahmini net serveti 191,2 milyar dolar. Ancak durum her zaman böyle değildi: Musk, 1995 yılında Stanford Üniversitesi’nde bir üniversite projesi olarak kurduğu Zip2 Corporation adlı bir şirketle işe başladı. Zip2’yi 1999 yılında 307 milyon dolara Compaq’a satmış olsa da, bu şirket onu Tesla Motors Inc. (TSLA) ve SpaceX’in kuruluşu da dahil olmak üzere başarıya giden beklenmedik bir yola sokacaktı.

Musk henüz 17 yaşındayken Queen’s Üniversitesi’nde okumak ve Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetten kaçınmak için Kanada’ya taşındı.

Musk, Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetten kaçınmak için Kanada’ya taşındı. Musk, 17 yaşındayken Kanada’nın Ontario eyaletindeki Queen’s Üniversitesi’ne gitti. Bu sırada Musk ekonomi ve fizik okudu ancak kendisi için çok zor olduğunu düşündüğü için derecesini tamamlamadı. Musk 1996 yılında Queen’s Üniversitesi’nden fizik ve ekonomi dallarında onur derecesiyle lisans derecesi aldı[1].

Musk 20’li yaşlarını Bay Area’da dolaşarak geçirdi ve sonunda fizik doktorası için Stanford’a gitti.

Elon Musk Güney Afrika’da doğdu ve 17 yaşındayken Kanada’ya taşındı. Daha sonra Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde okumaya başladı, ancak iki yıl sonra araştırma yapmak istemediği için okulu bıraktı.

Stanford Üniversitesi’nden havacılık ve uzay mühendisliği alanında doktorasını aldıktan sonra Musk, Zip2 (şimdiki adıyla AltaVista) şirketinde çalışmaya başladı. Dört yıl boyunca mühendis olarak çalıştıktan sonra 1999 yılında ayrıldı ve Peter Thiel (daha sonra yatırımcı oldu), Luke Noseworthy (CEO) ve Max Levchin (CTO) ile birlikte PayPal’ı kurdu.

PayPal’ın kurucu ortağı, eBay ile birleşmesini denetlediği kendi şirketinde CEO olarak rol almaya zorlandığını söylüyor.

Musk 1999 yılında PayPal’ın CEO’suydu ve eBay ile birleşmesini sağlamıştı. Bu görevinden 2002 yılında istifa etti, ancak 2006 yılına kadar PayPal’da başkan olarak kaldı. PayPal’dan ayrıldıktan sonra Musk SpaceX’i (ilk özel uzay keşif şirketi) kurdu. SpaceX, 2004 yılında NASA tarafından astronotları Dünya’nın veya başka bir gezegenin yörüngesine taşıyabilecek insanlı bir uzay aracının geliştirilmesine yardımcı olmak üzere seçilen dokuz şirketten biri oldu.

2010 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning ile birlikte Tesla Motors’u kuran Elon, daha sonra iş stratejisi konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Tesla Motors’dan ayrılacak ve David Bonderman’ın, Google’dan Larry Page tarafından tamamen satın alınmadan önce 100 milyon dolar değerinde yaklaşık %7 hisseye sahip olan Chase Capital Ventures LLC de dahil olmak üzere önceki yatırımcılardan kalan tüm hisseleri satmasının ardından Elon’un şirketteki liderlik rolünü devraldığı 2012 yılına kadar sürecektir (kendisi yaklaşık %15’ine sahiptir)… Artık neden bu kadar değerli olduğunu biliyoruz…

Musk, 2002 yılında PayPal’ı 1,5 milyar dolara satarak milyarlarını işte o zaman kazandı.

Musk, eBay ile birleşmesine nezaret ettiği kendi şirketinin CEO’su rolüne zorlandığında SpaceX’i kurdu. Şirket o zamandan beri dünyanın en başarılı havacılık ve uzay şirketlerinden biri haline geldi ve bugün hala büyümeye devam ediyor!

2002 yılında Musk, roketleri NASA yüklenicilerine yaptırmak yerine kendi bünyesinde inşa ederek daha uygun fiyatlı hale getirmenin bir yolu olarak Space Exploration Technologies’i (SpaceX) kurdu. Maliyetleri düşük tutmak için SpaceX, NASA veya Rusya’nın Roscosmos’u gibi diğer ülkelerin uzay ajanslarından gelen devlet araştırma hibelerine veya sözleşmelerine güvenmek yerine kendi teknolojisini kullanıyor.

SpaceX’i 2002 yılında, roketleri NASA yüklenicilerine yaptırmak yerine şirket içinde üreterek daha uygun fiyatlı hale getirmek amacıyla kurdu.

Musk, roketleri NASA yüklenicilerine yaptırmak yerine kendi bünyesinde inşa ederek daha ekonomik hale getirmek amacıyla 2002 yılında SpaceX’i kurdu. Şirketin Dragon uzay aracı, NASA Ames Araştırma Merkezi’nden gelen deneyler de dahil olmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme gönderdi. Ayrıca Chris Lewicki ile birlikte kurduğu ve bu yıl içinde uzay kayalarından değerli metaller çıkarmayı hedefleyen asteroit madenciliği şirketi Planetary Resources Inc. ile imzalanan 133 milyon dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak NOAA için 10 uydu fırlattı.

SpaceX’in Falcon 9 roketleri yörüngeye kargo – ve NASA astronotları – fırlatıyor; Dragon kapsülleri 2010’dan bu yana birçok kez malzemeleri geri getirdi (ve gelecekteki görevler sırasında ihtiyaç duyulduğunda bunu tekrar yapacak). Şirketin Falcon Heavy roketi önümüzdeki yıl test edilecek; başarılı olursa, 250 metrik tondan daha büyük yükleri alçak Dünya yörüngesine (LEO) kaldırabilen özel sektöre ait iki ağır kaldırma aracından biri haline gelebilir. Nihai hedefi nedir? İnsanlığın yakın bir zamanda Mars’ta kolonileşmesine yardımcı olmak…

SpaceX’in ilk roketini başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatması ve Dünya’ya geri indirmesi için üç deneme yapması gerekti.

2002’den bu yana 100’den fazla roket fırlatan özel uzay uçuşu şirketi SpaceX’i muhtemelen duymuşsunuzdur. İnsanları Mars’a götürmek gibi iddialı bir hedefi olan bu şirket, şu anda teknoloji alanında yaşanan en heyecan verici şeylerden biri.

Peki ama bu çılgın fikir tam olarak nedir? Onu bu kadar özel yapan nedir? Ve Elon Musk neden bunu başarabileceğini düşünüyor?

Bu bölümde SpaceX’in nasıl başladığını ve bundan sonra nereye gidebileceğini konuşacağız – ve bu hikayeyi yıllardır takip eden sunucumuz Shawn Smith’ten (TechCrunch yazarı) daha iyi kim olabilir!

SpaceX’in Falcon 9 roketleri kargoları – ve NASA astronotlarını – yörüngeye fırlatıyor.

Kargoyu ve NASA astronotlarını yörüngeye fırlatan ilk Falcon 9 roketi Nisan 2

013’teki SpaceX CRS-4 göreviydi.

Bu görev, Uluslararası Uzay İstasyonu için başarılı bir malzeme teslimatının yanı sıra, SpaceX’in uzaya fırlattıktan sonra bir roketi başarıyla indirdiği ilk görev oldu.

PitchBook’a göre SpaceX bugün yaklaşık 33 milyar dolar değerinde.

PitchBook’a göre SpaceX bugün yaklaşık 33 milyar dolar değerinde. Şirketin Falcon 9 roketleri yörüngeye kargo ve NASA astronotlarını uzaya fırlatıyor. İlk Falcon 9 roketi 2010 yılında fırlatıldı ve 2012 yılında başarılı bir görev gerçekleştirdi. O zamandan bu yana, 60 görev daha tek hava günü bazında başarıyla tamamlandı (yani bulutlardan veya diğer faktörlerden kaynaklanan herhangi bir müdahale olmadı).

Son başarısız uçuş 21 Aralık 2016’da, ilk aşamaya güç veren motorlardan birinin, tanklarına itici gaz akışını kontrol eden turbopomplardaki bir sorun nedeniyle yükseliş sırasında arızalanmasıyla gerçekleşti; ancak bu anomaliden kurtulmayı başardılar ve Elon Musk’ın Twitter gönderisi aracılığıyla yaptığı açıklamaya göre, kurtarılan güçlendiricilerinin üçünü de şu anda yenilenmekte oldukları Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’na başarıyla indirdiler ve önümüzdeki yıl Haziran/Temmuz döneminde tekrar kullanılacaklar:

Musk 2004 yılında Marc Tarpenning ve Ian Wright ile birlikte Tesla’yı kurdu. İlk aracı Roadster 2006 yılında tanıtıldı ve 109.000 dolara mal oldu.

Musk, Tesla’yı 2004 yılında Marc Tarpenning ve Ian Wright ile birlikte kurdu. İlk arabası Roadster 2006 yılında tanıtıldı ve 109.000 dolara mal oldu.

Şu anda Tesla Model S olarak bilinen ilk model 2008 yılında tanıtılırken, üçüncü nesil otomobiller 2012-2013 yılları arasında piyasaya çıktı. Şu anda üç model mevcuttur: Model S P100D (100 kWh bataryalı), P85D (85 kWh) ve tasarruf etmek isteyen ancak henüz araçlarının tam kapsamlı bir versiyonu için yeterli parası olmayanlar için 60kWh versiyonları!

Sekiz yıl sonra, Tesla 2,2 milyar dolar değerle halka açıldı – bugün, bu miktarın yaklaşık 30 katı değerinde.

Sekiz yıl sonra Tesla 2,2 milyar dolarlık bir değerle halka açıldı – bugün değeri bunun yaklaşık 30 katı. Şirketin büyümesi çok hızlı oldu: Sadece 2017 yılında dünya çapında 50.000’den fazla elektrikli araç teslim etti (bunların yaklaşık yüzde 80’i ABD’de) ve satışlardan yaklaşık 6 milyar dolar kazandı. Sadece 2018’de teslimat ve gelir açısından tüm zamanların rekorunu kırdı ve 12 çeyrek üst üste faiz gideri veya vergi öncesi pozitif net gelir (NIET) elde etti.

Elon Musk, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından Zip2 adlı internet tabanlı bir yazılım şirketi olarak kurulan Tesla Inc. şirketinin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanıdır; Musk, 2004 yılında Eberhard’ın hisselerinin çoğunu %20’lik bir pay karşılığında kendisine satmasının ardından CEO olarak şirkete katılmıştır. Bu kural değişikliği bir süre önce yürürlüğe girdiğinden beri istisnasız olarak yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olan SEC düzenlemelerini takiben yasanın gerektirdiği şirket organizasyon yapısı içinde çeşitli seviyelerde personel alımı da dahil olmak üzere operasyonların kurulmasıyla ilgili harcamalar nedeniyle nakit akışının beklenenden düşük olduğu ilk aşamalarda maaşından vazgeçmesi karşılığında Musk’ın CEO olarak katılması ne anlama gelmektedir?

Elon Musk, 2018 yılında SpaceX ve Tesla’nın Suudi Arabistan’ın egemen varlık fonundan aldığı mali desteği tartışırken The New York Times’a “Ben şirket yaratmak için şirket yaratmıyorum” dedi.

Muhtemelen Elon Musk’ın nasıl bu kadar zengin olduğunu merak ediyorsunuzdur. O bir milyarder ama dünyanın en zengin insanı değil. Sonuçta, net değeri sadece 20 milyar dolar – bu Mark Zuckerberg’den 20 kat daha az!

Peki Elon Musk’ı bu kadar başarılı yapan nedir? Kesin bir şey söylemek zor ama işte başarısını elde etmesini sağlayan bazı yollar:

  1. Daha sonra başka şirketler tarafından satın alınan iki şirket kurdu (SpaceX ve Tesla)
  2. Güneş enerjisi ve rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük yatırımlar yaptı
  3. Ulaşımda devrim yaratan karmaşık teknoloji ürünleri yaratıyor (elektrikli arabalar gibi)

Sonuç;

Musk’ın ailesini, yüksek hayat pahalılığı nedeniyle boğulduğunu hissettiği Silikon Vadisi’nden uzaklaştırma arzusu, Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’nde yaşadığı deneyimden kaynaklanmış olabilir. “Berkeley’de yüksek lisansa kabul edildiğini ancak kampüste kirayı karşılayamadığını” hatırlıyor. Apartheid döneminde Güney Afrika Ordusu’nda askere alınmamak için (ve dolayısıyla

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli