Füzyon Teknolojisine Neden İhtiyacımız Var? Çıkış Noktası Nedir?

Sıradaki içerik:

Füzyon Teknolojisine Neden İhtiyacımız Var? Çıkış Noktası Nedir?

e
sv

Enflasyon Nedir?

35 okunma — 30 Kasım 2022 14:09

Enflasyon Nedir

Enflasyon, bir ekonomideki mal ve hizmetlerin fiyatlarında belirli bir süre içinde meydana gelen genel bir artıştır.

Ücretler veya maaşlar gibi mal ve hizmetlere olan talepte bir artış olduğunda veya teknolojik ilerlemeler veya diğer nedenlerle eskisinden daha fazla üretim yapılması gibi mal ve hizmet arzında bir artış olduğunda ortaya çıkabilir.

Enflasyon – bir ekonomideki mal ve hizmetlerin fiyatlarında belirli bir süre içinde meydana gelen genel artış

Enflasyon, bir ekonomideki mal ve hizmet fiyatlarının belirli bir süre içinde genel olarak artmasıdır. Para arzında bir artış olduğunda ortaya çıkar ve fiyatların yükselmesine neden olur.

Enflasyon, daha az mal ve hizmetin (mevcut mal veya hizmetler) peşinde koşan daha fazla dolar olduğunda ortaya çıkar. Bunun nedeni, insanların şimdi daha önce sahip olduklarından daha fazla şey elde etmek istemeleri, bu nedenle paralarını şu anda satın alamayacakları şeylere (ev veya araba gibi) harcamak istemeleridir – böylece daha sonra yeni kazandıkları gelirle (parayla) bu şeyleri satın alabilirler.

Neden enflasyonu ölçmemiz gerekiyor – hükümetlerin ve diğer kurumların harcamaları, faiz oranlarını ve ücret skalalarını hayat pahalılığındaki değişikliklere göre ayarlamalarına yardımcı olmak için

Enflasyon, fiyatlar genel seviyesindeki bir artıştır. Belirli bir mal ve hizmet sepetinin zaman içinde ne kadar daha pahalı hale geldiğini hesaplayarak ölçülür.

İngiltere Merkez Bankası enflasyonu ölçmek için konut maliyetleri, giyim ve gıdayı içeren tüketici fiyat endekslerini (TÜFE) kullanır. TÜFE, hayat pahalılığı ücretlerden veya enerji faturaları gibi diğer maliyetlerden daha hızlı arttığında yükselir; ücretlerden veya diğer maliyetlerden daha hızlı düştüğünde düşer

Enflasyon nasıl ölçülür

Enflasyon bir dizi farklı ölçütle ölçülür:

  • Tüm fiyatları tek bir endekste toplayan ulusal hesaplar. Buna ücretler, ipotekler ve kira, DVD satışları ve benzin fiyatları dahil olabilir.
  • Mevcut değeri geçmiş değerlerle karşılaştırarak zaman içinde yaşam maliyetindeki değişiklikleri ölçen tüketici fiyat endeksi (TÜFE). Örneğin, geçen yıl bir ürün için 100 dolar ödediyseniz ve bu yıl fiyatı 110 dolarsa, TÜFE’niz %10 artmıştır.
  • Yaşam maliyeti endeksi (COLI) de çeşitli şehirler veya bölgeler arasındaki fiyatlardaki göreceli değişiklikleri karşılaştırır; ancak ürünler arasındaki kalite farklılıklarını hesaba katmaz, bu nedenle farklı iklimlere veya kültürlere sahip şehirler / bölgeler arasında karşılaştırma yaparken TÜFE rakamlarından daha az doğru olabilir

Enflasyona ne sebep olur-ücretlerdeki artış, mal ve hizmet talebindeki artış ve mal ve hizmet arzındaki azalma

  • Ücretlerdeki artış: Enflasyon, ücretlerdeki artıştan kaynaklanır ve bu da mal ve hizmetlerin maliyetinde artışa yol açar.
  • Mal ve hizmetlere yönelik talep artışı: Mal ve hizmetlere olan talepteki artış, bu malları üreten veya bu hizmeti sağlayan insan sayısından daha fazla insanın bunları istemesi durumunda enflasyona neden olabilir.
  • Mal ve hizmet arzında azalma: Örneğin, bir işletmeniz varsa ancak karınızı düşüreceği (ve dolayısıyla gelirinizi azaltacağı) için reklama para harcamak istemiyorsanız, şirketinizde çalışmaya başlamadan önce çok fazla eğitime ihtiyaç duymamaları için ek çalışanları işe almayı azaltmaya karar verebilirsiniz; bu doğrudan şirket içinde ihtiyaç duyulan çalışan sayısının azaltılmasına yol açacaktır – bu da şehirde daha az üretim yapılması anlamına gelir çünkü herkesin bir an önce bir şeyler yapması gereken yoğun saatlerde daha az insan hazır olacaktır…

Harcama ve ücret skalalarının ayarlanmasına yardımcı olur

Enflasyon, harcama ve ücret ölçeklerinin ayarlanmasına yardımcı olur.

Enflasyon, fiyatların zaman içinde yükselmesidir. İnsanların harcamak zorunda oldukları para miktarında bir azalma olduğunda meydana gelir, bu da insanların daha fazla parası olmasaydı daha önce satın alacakları şeyler için daha fazla para harcanması gerektiği anlamına gelir çünkü bunları satın almak şimdi eskisinden daha ucuzdur. Bu da enflasyonun harcamaların (bir mal veya hizmet için harcanan miktar) ayarlanmasına yardımcı olurken, ücret skalalarının (mal ve hizmet satın almak için ödenen miktar) ayarlanmasına da yardımcı olduğu anlamına gelir.

Sonuç

Enflasyon herkesin anlaması gereken çok önemli bir konudur. Enflasyonun ülkemiz ekonomisi üzerindeki etkilerini en aza indirmek amacıyla harcama ve ücret skalalarının ayarlanmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli