Enerji depolama (enerji depolama)

Sıradaki içerik:

Enerji depolama (enerji depolama)

e
sv

Fransız Devrimi ve Napolyon Dönemi

11 okunma — 16 Aralık 2022 20:41

 

Fransız İhtilali ve Napolyon Dönemi

 

Giriş

Fransız Devrimi, Fransa ve kolonilerinde 1789’da başlayan 10 yıllık bir toplumsal ve siyasi karışıklık dönemiydi. Bu çalkantılı dönem, Napolyon Bonapart’ın iktidara yükselişini ve ardından düşüşü gören Napolyon Dönemi olarak bilinen dönemle noktalandı.

Fransız Devriminin Nedenleri

Fransız Devrimi’nin başlangıcı, üst sınıfların ayrıcalıklarından kaynaklanan mali eşitsizlik, külfetli bir vergilendirme sistemi ve modası geçmiş bir siyasi sistem gibi faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandı. Her sınıftan insan, vergilendirme durumlarının adaletsizliğine ve ayrıcalıklı bir azınlığın kendilerine yönelik muamelesine kızdı ve değişim çağrılarında birleşmeye başladı.

Terör Saltanatı

Terör Hükümdarlığı, devrimin en şiddetli aşamasıydı ve aşırı şiddet, siyasi suikast ve devlet düşmanı olarak kabul edilenlerin toplu infazlarına tanık oldu. 1793’te Devrimci hükümet, doğaya karşı suçlardan veya vatana ihanetten suçlu bulunan herkes için ölüm cezası da dahil olmak üzere bir dizi sert yasa çıkardı.

Napolyon Dönemi

Napolyon Dönemi, Napolyon’un başarılı bir darbeye önderlik ettiği 1799’da başladı. Anayasal monarşiyi kaldırdı ve Fransız kontrolü altındaki tüm eyaletlerde tekdüzelik yaratmak için tasarlanmış bir dizi yasa olan Code Napoléon da dahil olmak üzere kapsamlı reformlar başlattı. Dahası, ülkenin topraklarını büyük ölçüde genişletti ve etkili bir şekilde bir imparatorluk yarattı.

Fransız Devrimi ve Napolyon Döneminin Uzunluğu ve Mirası

Fransız Devrimi ve Napolyon dönemi, 1815’te Napolyon’un Waterloo Savaşı’ndaki yenilgisiyle sona erdi. Bu dönemin mirası, halk için artan gücü, olumlu eğitim reformlarını, daha fazla eşitliği ve özgürlüğü ve daha birleşik bir Fransa’yı içeriyor.

Çözüm

Fransız Devrimi ve Napolyon Dönemi, Fransız tarihinde yaygın bir siyasi karışıklığa ve köklü reformlara yol açan çalkantılı bir dönemdi. Terör Saltanatı’nın aşırı şiddet ve yıkımına rağmen, bu dönemden pek çok olumlu sosyal, eğitimsel ve siyasi değişiklik meydana geldi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli