Osmanlı Tarihi

Sıradaki içerik:

Osmanlı Tarihi

e
sv

Füzyon Teknolojisine Neden İhtiyacımız Var? Çıkış Noktası Nedir?

50 okunma — 30 Kasım 2022 10:08

Füzyon Teknolojisi ve Füzyon Enerjisi

QED Fusion özel bir şirkettir ve San Diego Teknoloji Hızlandırıcı Ağı’nın (SD-TAN) bir üyesidir. Şirket 2005 yılında Dr. Eugene (Gene) M. McDaniel ve General Atomics’teki diğer bilim insanları tarafından gelişmiş füzyon teknolojilerini ticarileştirmek amacıyla kurulmuştur. QED Fusion’ın misyonu, temiz, sınırsız enerji üreten kompakt füzyon reaktörleri; önceki cihazlardan çok daha az atık üreten minyatür nötron kaynakları; ve NIF (NSD), Tokamak Energy Corporation (TEC) gibi yerli füzyon geliştirme projelerine ilişkin mevcut federal politikadan farklı olmayan belirli koşullar altında dünya çapında ve yurt içinde uzay keşif programları, ticari uygulamalar veya yurt savunma gereksinimlerinde kullanılmak üzere ilgili ürünler geliştirmektir.

QED-Fusion Energy Corporation, DBA QED Fusion, 2005 yılında Dr. Eugene (Gene) M. tarafından kurulmuştur.

QED-Fusion Energy Corporation, DBA QED Fusion, 2005 yılında Dr. Eugene (Gene) M. McDaniel tarafından kurulmuştur. McDaniel, General Atomics’in kurucusudur ve 1967’den 2000 yılına kadar CEO’su olarak görev yapmıştır.

QED-Fusion Energy Corporation, silah sistemleri ve uçaklar, gemiler ve denizaltılar için tahrik sistemleri; uçak motorları; enerji üretim tesisleri; tıbbi görüntüleme cihazları; gezegenler arası görevlere (örneğin Mars keşfi) hizmet eden uydular veya insanlı uzay araçları gibi ulusal güvenlik uzay araçları dahil olmak üzere askeri uygulamalar için füzyon enerjisi teknolojisini geliştirmek ve ticarileştirmek üzere kurulmuştur.

McDaniel tarafından General Atomics’ten ayrılan bir şirket olarak kurulmuştur.

Nükleer füzyon süreci, iki veya daha fazla atom çekirdeğinin birleşerek daha ağır tek bir çekirdek oluşturması ve bu süreçte büyük miktarlarda enerji açığa çıkarmasıdır. Füzyon enerjisi 1950’lerden beri potansiyel bir güç kaynağı olarak araştırılmaktadır, ancak henüz pratik bir yöntem geliştirilmemiştir.[1] Füzyon enerjisi yaratmanın ilk adımı, iki veya daha fazla atom çekirdeğinin, karşılıklı itme kuvvetlerinin üstesinden gelebilecekleri ve daha büyük bir atom halinde birleşebilecekleri kadar yüksek sıcaklıklara ısıtılmasını içerir (reaksiyon ekzotermiktir). Bu tür bir reaksiyon, her bir çekirdeğin içinde nükleer fisyon yoluyla ve radyasyona dönüşerek muazzam miktarda enerji açığa çıkarır.

Kendi kendini idame ettirebilen hidrojen bombaları yaratmak için en umut verici aday, bu reaksiyonları yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirebilen katı hal döteryum-trityum (DT) yakıtıdır,[2] ancak bu yaklaşımın şimdiye kadar ticari olarak uygulanabilir hale gelmesini engelleyen çeşitli sorunlar vardır:

Şirketin kuruluşu, GA ile aşağıdaki konularda işbirliği yapmak üzere yapılan bir anlaşma ile desteklenmiştir

Şirketin kuruluşu, ileri füzyon teknolojilerinin geliştirilmesinde işbirliği yapmak üzere GA ile yapılan bir anlaşma ile desteklenmiştir.

Anlaşma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ileri füzyon teknolojilerinin geliştirilmesinde işbirliğini öngörmektedir:

  • Füzyon enerji sistemleri araştırma ve teknoloji geliştirme;
  • Füzyon enerji sistemi mühendisliği, kurulum ve başlatma desteği;
  • Füzyon plazma fiziği araştırma ve geliştirme;
  • Ulusal laboratuvarlarda veya ticari müşterilerde kullanılmak üzere plazma tanılama (atalet hapsi füzyon reaktörleri için tanılama dahil), metroloji ve enstrümantasyon sistemleri.

İleri füzyon teknolojileri.

  • Kompakt Füzyon Reaktörü (CFR): Şirket, enerji üretimi için iki yeni plazma tabanlı füzyon sistemi geliştirmektedir: Kompakt Füzyon Reaktörü (CFR) ve Minyatür Nötron Kaynağı (MNS).
  • CFR, 1 GW’a kadar termal güç ve 5 MW’a kadar elektrik gücü üretebilen kompakt bir füzyon reaktörüdür. Her iki sistemdeki merkezi bileşen, nükleer füzyon araştırmaları için bağımsız bir yüklenici olduğu dönemde ABD Donanması tarafından geliştirilen fikri mülkiyetten yararlanan yüksek sıcaklıkta süper iletken Tokamak reaktörüdür. Diğer tasarımlara göre ana avantajı, düşük manyetik alan kuvvetleriyle yüksek sıcaklıklara ulaşabilmesi ve böylece en azından sadece pik yük koşullarında megawatt üretmek üzere tasarlanmış tipik olarak büyük makineler olan geleneksel tokamakların gerektirdiğinden daha basit yapım teknikleriyle maliyeti düşürmesidir.

QED Fusion özel sektöre aittir ve San Diego Teknoloji Hızlandırıcı Ağı’nın (SD-TAN) bir üyesidir.

QED Fusion özel bir şirkettir ve San Diego Teknoloji Hızlandırıcı Ağı’nın (SD-TAN) bir üyesidir. Şirket, enerji üretimi için iki yeni plazma tabanlı füzyon sistemi geliştirmektedir: Kompakt Füzyon Reaktörü (CFR) ve Minyatür Nötron Kaynağı (MNS).

CFR, yüksek reaktivite elde etmek için difüzyon kontrollü yakınsama kullanan kompakt, modüler bir reaktördür. Yaklaşık 1 milyar dolarlık sermaye maliyetiyle 10 MW elektrik gücü veya 50 MW termal çıktı üretebilir. MNS, paralel yollarda entegre nötron kaynaklarına sahip kompakt bir reaktör konseptidir ve büyük hacimli muhafazalarıyla geleneksel reaktörlerden daha yüksek ortalama güç dönüşüm verimliliği sağlar.

QED Fusion QED Fusion, enerji üretimi için iki yeni plazma tabanlı füzyon sistemi geliştirmektedir: Kompakt Füzyon Reaktörü (CFR) ve Minyatür Nötron Kaynağı (MNS).

QED Fusion, enerji üretimi için iki yeni plazma tabanlı füzyon sistemi geliştirmektedir: Kompakt Füzyon Reaktörü (CFR) ve Minyatür Nötron Kaynağı (MNS).

Füzyon teknolojisi füzyon enerjisi

Çıkarım füzyon teknolojisi füzyon enerjisi

Soğuk füzyon teknolojisi, hidrojen izotopları döteryum ve trityumun düşük sıcaklıklarda kontrollü bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşan fiziksel bir olgudur. Bilim insanları onlarca yıldır bu süreci başarmaya çalışıyor, ancak hiç kimse bunu başarılı bir şekilde kopyalayamadı. Bununla birlikte, deneylerinizi endüstriyel ölçekte gerçekleştirebilirseniz, soğuk füzyonun dünyamız için alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılması mümkündür.

Sonuç

QED Fusion 2005 yılından bu yana enerji üretimi için gelişmiş plazma tabanlı füzyon sistemleri geliştirmektedir. Şirket özel sektöre aittir ve San Diego Teknoloji Hızlandırıcı Ağı’nın (SD-TAN) bir üyesidir. QED Fusion, ürünlerini San Diego County, CA ABD’de tasarlamakta, geliştirmekte ve üretmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli