MKUltra Projesi Hakkında Her şey!

Sıradaki içerik:

MKUltra Projesi Hakkında Her şey!

e
sv

Geleceğin Meslekleri ve Yapay Zeka

53 okunma — 05 Aralık 2022 20:36

Geleceğin Meslekleri ve Yapay Zeka

Yapay zeka (YZ), akıllı makineler yaratmayı amaçlayan bir bilgisayar bilimi dalıdır. İnsan davranışını taklit etmek için yaratılan ve genel durumda insan benzeri yapay hedeflere ulaşmak için çalışması amaçlanan teknolojiler için kullanılan bir şemsiye terimdir.

Yapay zeka (AI), akıllı makineler yaratmayı amaçlayan bir bilgisayar bilimi dalıdır.

Yapay zeka (YZ), akıllı makineler yaratmayı amaçlayan bir bilgisayar bilimi dalıdır. Amerikan Yapay Zeka Enstitüsü tarafından “akıllı makineler yapma bilimi ve mühendisliği” olarak tanımlanmıştır. YZ araştırmaları, bilgisayar bilimleri, matematik, psikoloji ve dilbilim gibi farklı alanlardan gelen araştırmacılar aracılığıyla bilgisayarlarda genel amaçlı muhakeme, planlama, öğrenme ve öz farkındalık yaratmaya odaklanmıştır.

Bu terim 1962 yılında Stanford Araştırma Enstitüsü’nü kuran John McCarthy tarafından ortaya atılmıştır.

Yapay zeka: Makinelerin insan davranışlarını taklit etme kabiliyeti “yapay zeka” olarak adlandırılır.

Yapay zeka, makinelerin insan davranışını taklit etme yeteneğidir. Akıllı sistemlerin tasarımı ve analizi ile ilgilenen bilgisayar biliminin bir dalıdır.

“Yapay zeka” terimi 1956 yılında John McCarthy tarafından ortaya atılmış ve ilk kez 1955 yılında basılı olarak kullanılmıştır. Bir makinenin görsel algılama, konuşma tanıma veya karar verme gibi normalde insan zekası gerektiren görevleri yerine getirme yeteneğini ifade eder.

Yapay zeka: İnsanların günlük olarak gerçekleştirdiği birçok görev yapay zeka yardımıyla otomatikleştirilebilir.

Geçmişte, insanların günlük olarak gerçekleştirdiği birçok görev yapay zeka yardımıyla otomatikleştirilebiliyordu. Örneğin, sürücüsüz arabaları veya ameliyat yapabilen robotları duymuş olabilirsiniz. Bunlar, insanların zor veya sıkıcı bulduğu birçok görevi otomatikleştirmek için yapay zekanın nasıl kullanıldığına dair sadece iki örnektir.

Ayrıca yapay zeka, insanların dil işleme ve nesne tanıma gibi sınırlılıkları nedeniyle gerçekleştiremediği görevleri otomatikleştirmek için de kullanılmaktadır (örneğin: Google Translate).

Yapay Zeka YZ, büyük miktarda verinin insanlar tarafından işlenmesini ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Yapay zeka, büyük miktarda verinin insanlar tarafından işlenmesini ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için kullanılabilir. Ayrıca, şirketinizde veya rakiplerinde neler olup bittiğini bilmek istediğinizde yararlı olan büyük miktarda veriyi anlamamıza da yardımcı olabilir.

Yapay zeka (AI), bilgisayarların kendi deneyimlerinin yanı sıra kitaplar, filmler ve TV programları gibi diğer kaynaklardan toplananları analiz ederek insanlar gibi nasıl öğrenebileceklerini ve düşünebileceklerini inceleyen bir alandır.

Hangi makinelerin Hangi makinelerin YZ olarak nitelendirileceği konusunda bir fikir birliği yoktur.

Yapay zeka, bir makinenin genellikle insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirme yeteneğidir. Örneğin bir robot, çevresini algılayabilen ve bu algıya dayalı eylemlerde bulunabilen yapay bir sistem olarak tanımlanabilir.

Bir bilgisayar programı, bilgisayarın bir görevi yerine getirmesine veya sorunları belirli şekillerde çözmesine neden olan bir dizi talimattır (veya kuraldır). Algoritma, programcılar tarafından bilgisayarlardaki veya video oyunları ve mobil uygulamalar gibi diğer sistemlerdeki sorunları çözmek için kullanılan matematiksel bir formüldür. Verilerden öğrenen bir bilgisayar programına makine öğrenimi de denir: bilgisayarların önceden belirli şeyler hakkında açıkça programlanmadan deneyimlerden öğrenebilmesidir

YZ sağlık, ulaşım ve YZ sağlık, ulaşım ve diğer birçok sektörde devrim yaratmıştır.

Yapay zeka sağlık, ulaşım ve diğer birçok sektörde devrim yarattı. Kanseri teşhis etmek ve kalp krizlerini tahmin etmek, yolları daha güvenli hale getirerek ulaşımın verimliliğini artırmak, sağlık hizmetlerinde veri toplamayı otomatikleştirmek ve çok daha fazlası için kullanılıyor.

YZ yasal zorluklar ve endişeler yaratmaktadır: YZ, güvenlik, hesap verebilirlik, kontrol, gizlilik ve önyargı konularında yasal zorluklar ve endişeler ortaya çıkarmaktadır.

Yapay zekanın geleceğini daha iyi anlamak için mevcut durumunu anlamak önemlidir. Bu teknoloji, ulaşım ve imalat gibi sektörlerde birçok uygulama alanına sahiptir. Makine öğrenimi, makinelerin açıkça programlanmadan verilerden öğrenmesini sağlayarak onları geleneksel bilgisayarlardan daha verimli hale getirir. Ayrıca, daha önce insan müdahalesi veya uzmanlığı gerektiren yüz tanıma veya konuşma tanıma gibi görevler için de kullanılabilirler.

Bu teknolojinin robotik veya sürücüsüz otomobiller gibi diğer teknolojilerle eşleştirildiğinde toplumumuzda nasıl kullanılacağı ve bu değişikliklerin Dünya gezegeninde yaşayan insanlar olarak bizler için ne anlama geldiği konusunda endişeler var.

Bazıları teknolojik işsizliğin Bazıları teknolojik işsizliğin daha fazla eşitsizliğe yol açacağından veya temel bir gelir gerektireceğinden korkuyor.

Yapay zekanın iş gücünü nasıl alt üst edebileceğini hayal etmek çok kolay. Makineler daha zeki hale geldikçe, şu anda insanlar tarafından yapılan birçok işi yapabilecekler. Yapay zeka herhangi bir işte insanlardan daha yetenekli hale gelirse, bunun sonucunda birçok işçinin işini kaybedeceğini bekleyebiliriz.

Bazıları teknolojik işsizliğin daha büyük bir eşitsizliğe yol açacağından ya da temel bir gelir gerektireceğinden korkuyor. Ancak bu, herkesin ücretlerinin düşeceği anlamına gelmiyor; daha ziyade, bazı insanlar daha yüksek gelire sahip olurken, otomasyonun görevlerini makinelerle (ya da en azından daha ucuz versiyonlarla) değiştirmesi nedeniyle diğerlerinin ücretlerinin düşeceği anlamına geliyor.

Çıkarım: YZ, mevcut endüstrileri bozarak ve yenilerini yaratarak toplumda geniş çaplı dönüşümlere yol açacaktır.

Sonuç olarak, yapay zeka toplumda büyük ölçekli dönüşümlere yol açacak, mevcut endüstrileri bozacak ve yenilerini yaratacaktır. Yapay zekanın yükselişi çoktan başladı; yapay zeka şimdiden birçok sektörü altüst ediyor ve yenilerini yaratıyor. Gelecekte, doktorların ya da avukatların yerini alan yapay zeka destekli robotlar; Uber sürücülerinin yerini alan sürücüsüz arabalar; hatta insan müdahalesi olmadan insanları öldüren otonom silahlar görebiliriz.

Sonuç;

Gelecek geliyor ve hızla geliyor. Yapay zeka katlanarak gelişiyor ve hoşumuza gitse de gitmese de geleceğimizin önemli bir parçası olacak. Ancak kendimizi aşmadan önce, hepimizin bu teknolojinin başarısından faydalanabilmesi için herkesin bu teknolojiye ayak uydurmak için ihtiyaç duyduğu eğitime erişebildiğinden emin olalım!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli