Yaşanabilir Gezegenler

Sıradaki içerik:

Yaşanabilir Gezegenler

e
sv

İşte Geleceğin Teknolojileri

42 okunma — 28 Kasım 2022 19:56

Geleceğin Teknolojileri

Hayatımızı daha da iyi hale getirebilecek pek çok umut verici teknoloji var. Teknoloji sürekli gelişmekte ve değişmekte, yeni fırsatlar sunarken zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle geleceğe hazır olmak için en son gelişmeleri takip etmek önemlidir. Şu anda piyasada bulunan ve dünyamızı iyiye doğru değiştirecek en umut verici teknolojilerin bir listesini derledik!

Teknoloji, hayatlarımızı yaşama, sorunları çözme ve zorlukların üstesinden gelme biçimimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir

Teknoloji, hayatlarımızı yaşama, sorunları çözme ve zorlukların üstesinden gelme şeklimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

  • Nesnelerin İnterneti (IoT), birbirleriyle iletişim kuran fiziksel nesnelerden oluşan bir ağdır. IoT cihazları kablosuz veya kablolu bağlantılar aracılığıyla internete bağlanır. Bu cihazlar arasında akıllı telefonlar, akıllı saatler veya fitness takip cihazları gibi giyilebilir cihazlar ve trafik ışıkları veya Wi-Fi yönlendiricileri gibi yakındaki nesnelerden veri yakalayabilen kameralar bulunmaktadır.
  • YZ, insanlarda bulunanlara benzer bilişsel beceriler sağlayarak makinelerde zekaya odaklanan gelişmekte olan bir bilgisayar bilimi alanıdır. Genel anlamda YZ, deneyimlerden öğrenme; kurallara dayalı olarak belirsiz durumlar hakkında akıl yürütme; açıkça programlanmadan zaman içinde gerçekleri hatırlama; önceden edinilmiş bilgilere dayalı olarak karar verme; öğrenilen kalıplara dayalı olarak yargıda bulunma ve ardından yeni durumlar ortaya çıktığında bu davranışları buna göre uyarlama gibi insan benzeri yeteneklere sahip makineleri ifade eder – hepsi bilinçli olarak farkında olmadan!

Otonom arabalar, robotlar ve sanal asistanlar gibi teknolojiler

Teknoloji sektörü hızlı hareket eden bir sektördür ve neredeyse her zaman yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Otonom arabaların, robotların ve sanal asistanların hızla büyümesiyle birlikte, en son gelişmelere ayak uydurmak zorlaşıyor. Gelişmekte olan bu teknolojiler Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından “dördüncü sanayi devrimi” olarak adlandırılıyor.

Bu bölümde, bu üç farklı teknoloji türünün nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz:

  • Otonom Arabalar: Bu araçlar insan müdahalesi veya gözetimi olmadan kendi kendilerini sürebiliyorlar; bu da onlara geleneksel araçların sunabileceğinden daha fazla güvenlik sağlıyor çünkü yollarındaki işaretler veya yayalar gibi şeyler dikkatlerini dağıtamıyor. Ayrıca insanların yollarda gidebileceğinden daha yüksek hızlarda seyahat edebilirler çünkü bizim kadar molaya ihtiyaç duymazlar! Dezavantajları mı? Bazı insanlar bir şeyler ters giderse (başka bir arabaya çarpmak gibi) otonom araba kullanmanın tehlikeli olabileceğinden endişe ediyor.
  • Robotlar: Bu makineler yapay zeka yazılımı ile programlanmıştır, böylece raflardan nesneleri almak ya da engellerin etrafından dolaşmak gibi karmaşık görevleri yerine getirebilirken, yollarına çıkan diğer nesnelerle çarpışmaktan kaçınabilirler; ancak türümüzün yaklaşık 250 yıl önce robotları ilk icat etmesinden bu yana henüz yeterli zaman geçmediğinden, robotlara şu anda ülkemizde yasalar kapsamında insanlar gibi haklar verilip verilmeyeceği konusunda henüz çok fazla araştırma yapılmamıştır.”

Yapay zeka, blok zinciri ve grafen gibi gelişmekte olan teknolojiler

  1. Yapay zeka (AI)
  2. Blok Zinciri
  3. Grafen

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin İnterneti (IoT), fiziksel cihazların, araçların, binaların ve elektronik, yazılım, sensörler ve ağ bağlantısı ile gömülü diğer unsurların birbirine bağlanmasıdır ve bu nesnelerin veri toplamasını ve değiş tokuş etmesini sağlar.

Bu bölümde IoT’nin önümüzdeki yıllarda iş rolünüzü nasıl etkileyeceğine bakacağız.

Sürücüsüz araçlar

Sürücüsüz araçlar halihazırda birçok şehirde test ediliyor. İnsan kontrolündeki araçlardan daha güvenli, daha temiz ve daha verimli olacaklar.

Sürücüsüz araçlar her yıl yollarımızda meydana gelen kazaların sayısını %90 oranında azaltabilir. Bu da binlerce kişinin hayatını kurtaracak ve milyonlarca kişinin yaralanmasını önleyecektir.

Sürücüsüz araçlar ayrıca yeni gelişmeler veya hızlı transit sistemleri gibi toplu taşıma altyapısı için yer açarak şehirlerdeki sıkışıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

İLGİLİ İÇERİK Deepweb Hakkında Her Şey! Blog

İnsan geliştirme teknolojisi

Teknoloji, engelli insanlara yardımcı olmak için kullanılabilir. Örneğin, teknoloji yaşlı insanlara bilgi ve hizmetlere çeşitli şekillerde erişme ve bunları kullanma imkanı vererek bağımsız yaşamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca teknoloji, ruh sağlığı sorunları veya kronik hastalıkları olan kişilere durumlarını en iyi şekilde nasıl yönetebilecekleri konusunda destek ve tavsiye sağlamak için de kullanılabilir.

Teknoloji aynı zamanda öğrenme güçlüğü çeken kişilere okul veya üniversite düzeyinde akademik performanslarını artırmalarını sağlayacak kaynaklara erişim sağlayarak yardımcı olmaktadır; bu, ödev tamamlama (e-öğrenme) gibi görevler için bilgisayar veya tablet kullanmanın yanı sıra hafta sonları vb. normal saatler dışında ders çalışırken ihtiyaç duyulması halinde özel ders programları gibi profesyonel destek hizmetlerine erişimi de içermektedir.”

Sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik (VR), kullanıcıların kendilerini başka bir yerde veya zamandaymış gibi hissetmelerini sağlayan bir teknolojidir. Sanal gerçeklik eğitim, oyun ve diğer amaçlar için kullanılabilir.

Sanal gerçeklik tıp alanında, doktorların daha önce hiç gerçek bir hasta görmedikleri durumlarda hastaları nasıl tedavi edecekleri konusunda eğitilmeleri için kullanılmaktadır. Eğitim, ameliyat veya diğer tıbbi prosedürler sırasında hata yapıldığında ne olacağını öğrenirken, zarar verme veya yaralanma riski olmadan prosedürleri uygulamalarına olanak tanıyan simülasyonlar aracılığıyla bakım planları hakkında daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olabilir.

Sanal gerçeklik başlıkları da benzer avantajlar sunmakta, ancak kulaklıkları takarken etrafınızda olup bitenleri duyabilmeniz için kulaklıklar da içermektedir; bu, video oyunları oynarken eller serbest eğlence isteyen herkes için mümkün kılmaktadır!

Akıllı şehirler

Akıllı şehirler, akıllı teknolojilerin kentsel alanlara uygulanmasının bir sonucudur. Akıllı şehir teknolojisi, altyapıyı iyileştirerek ve israfı azaltarak vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için sensörler, kameralar ve veriler kullanır.

Akıllı şehir teknolojileri şunları içerir:

  • Fosil yakıtlara güvenmek yerine binaları ısıtmak veya soğutmak için kullanılabilecek yenilenebilir enerji kaynakları (örn. güneş panelleri);
  • Çelik çerçeveler yerine bambu çerçeveler gibi sürdürülebilir yapı malzemeleri;

Hayatımızı daha da iyi hale getirebilecek pek çok umut verici teknoloji var

Gelecek parlak ve dört gözle beklediğimiz pek çok heyecan verici teknoloji var. Bu teknolojilerden bazıları halihazırda mevcutken, diğerleri geliştirme ve araştırma aşamasındadır.

Sonuç;

Gördüğümüz gibi, teknoloji günlük hayatımızda önemli bir rol oynuyor. İşleri daha iyi yapmamıza, zamandan tasarruf etmemize ve daha üretken olmamıza yardımcı olabilir. Ve yukarıdaki listeden de görebileceğiniz gibi, geleceğimizi de etkileyecek gibi görünen birçok yenilik var.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli