Quantum fiziği

Sıradaki içerik:

Quantum fiziği

e
sv

Hitit Tarihi

30 okunma — 29 Kasım 2022 10:12

Hitit Tarihi

Hitit İmparatorluğu, yaklaşık MÖ 1800’den MÖ 1180’e kadar varlığını sürdürmüş eski bir Anadolu devletiydi. Hititler, atları binek ve savaş arabası olarak kullanan ilk halktı ve Mısır geleneklerine dayanan oldukça gelişmiş bir kraliyet sarayına sahiptiler. Kabartmaları, heykelleri ve yazıtları olan büyük tapınaklar inşa etmişlerdir.

MÖ 1180’den sonra imparatorluk, Tunç Çağı’nın çöküşü sırasında sona erdi ve bazıları MÖ 8. yüzyıla kadar hayatta kalan birkaç bağımsız “Yeni Hitit” şehir devletine bölündü.

Yapay Zeka Eseridir.

Hitit İmparatorluğu, yaklaşık MÖ 1800’den MÖ 1180’e kadar varlığını sürdürmüş Eski bir Anadolu devletiydi.

Hitit İmparatorluğu, yaklaşık MÖ 1800’den MÖ 1180’e kadar varlığını sürdürmüş eski bir Anadolu devletiydi. Merkezi günümüz Türkiye’si ve Suriye’si olmakla birlikte günümüz Irak, Lübnan ve İran’ına kadar uzanmaktaydı. Hititler, Proto-Hint-Avrupa dilinin MÖ 3200’den bir süre önce Proto-Hint-İran dilinden ayrılmasından sonra ortaya çıkan en eski Hint-Avrupa toplumlarından biriydi.

Hititler zaman içinde güçlü bir imparatorluk haline gelirken yeni teknolojiler ve sosyal yapılar geliştirmişler ve sonunda yeni ortaya çıkan bir başka güç olan Firavun Ramesses III (MÖ 1279-1213) yönetimindeki Mısır ile çatışmaya girmişlerdir.

MÖ 14. yüzyılın ortalarında, Küçük Asya’nın büyük bir kısmının yanı sıra Kuzey Levant ve Yukarı Mezopotamya’nın bazı bölgelerini de içine alan bir alanı kapsadığı dönemde en parlak dönemini yaşamıştır.

Hititler, MÖ 14. yüzyılın ortalarında zirveye ulaşmış güçlü bir imparatorluktu. Küçük Asya’nın büyük bölümünün yanı sıra Kuzey Levant ve Yukarı Mezopotamya’nın bazı kısımlarını da kapsıyordu.

Hitit Krallığı, Hazar Denizi’nin doğusundaki bir bölgeden Anadolu’ya (modern Türkiye’de) göç eden Hatti adlı Hint-Avrupalı bir halk tarafından MÖ 2200 civarında kurulmuştur. Başkent, Ankara yakınlarında Kızılırmak Nehri’nin sol kıyısında yer alan Hattuşaş’tı (modern Boğazköy).

Hititlerin gücü askeri güçlerine -kılıç ya da mızrak yerine yay ya da mızrakla silahlanmış atlı binicilerin kullanıldığı, neredeyse tamamen savaş arabalarından oluşan bir orduya- ve fethedilen topraklardan alınan vergiler yoluyla büyük seferleri finanse etme becerilerine dayanıyordu

MÖ 1180’den sonra imparatorluk, Tunç Çağı’nın çöküşü sırasında sona ermiş ve bazıları MÖ 8. yüzyıla kadar varlığını sürdüren birkaç bağımsız “Yeni Hitit” şehir devletine bölünmüştür.

Hitit İmparatorluğu, en geniş olduğu MÖ 14. yüzyılın ortalarında zirveye ulaşmıştır. Ancak MÖ 1180’den sonra imparatorluk, Tunç Çağı’nın çöküşü sırasında sona ermiş ve birkaç bağımsız “Neo-Hitit” şehir devletine bölünmüştür. Bunlardan bazıları MÖ 859’da Şalmaneser III yönetimindeki Asur güçleri tarafından nihai olarak yıkılana kadar varlıklarını sürdürmüştür[4].

Hititler antik tarihte çok etkili bir uygarlıktı.

Hititler antik tarihin en etkili uygarlıklarından biriydi. Demiri, savaş için atları ilk kullanan ve yazılı bir dile sahip olan onlardı.

Sonuç

Hititler antik tarihte oldukça etkili bir uygarlıktı. İmparatorlukları uzun sürmemiş olsa da, bölgede bir iz bırakmış ve günümüz medeniyetlerinin yanı sıra günümüz dünyasının da şekillenmesine yardımcı olmuştur. Sümerler ve Mısırlılar gibi diğer uygarlıklarla bazı benzerlikleri vardı, ancak aynı zamanda onları o dönemde bölgedeki diğer toplumlardan ayıran benzersiz özelliklere de sahiplerdi. Hititlerin MÖ 1800-MÖ 1180 yılları arasında yaşadıkları tahmin edilmektedir, ancak nasıl ortaya çıktıklarına dair birçok farklı teori vardır

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli