Atomlar ve Moleküller

Sıradaki içerik:

Atomlar ve Moleküller

e
sv

İkinci Dünya Savaşı

17 okunma — 16 Aralık 2022 12:25
İkinci Dünya Savaşı

İkinci dünya savaşı

İkinci Dünya Savaşı, tarihteki en önemli küresel çatışmalardan biriydi. Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'da savaşıldı ve 1 Eylül 1939'dan 2 Eylül 1945'e kadar sürdü. Sonuç olarak siviller de dahil olmak üzere 60 milyondan fazla insan öldü.

Arka fon

İkinci Dünya Savaşı, Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda imzalanan Versay Antlaşması'nın doğrudan bir sonucuydu. Alman hükümeti, antlaşmanın Almanya'yı haksız yere cezalandırdığını ve hakları olduğuna inandıkları bir dizi haktan mahrum kaldığını hissetti. Alman onurunu ve gücünü geri kazanma arzusu, Adolf Hitler yönetimindeki Nazileri, nihayetinde onlara karşı bir savaş ilanına neden olan eylemlerde bulunmaya yöneltti.

Savaşanlar

İkinci Dünya Savaşı, birden fazla ülkeyi ve sayısız cepheyi içerdiği için topyekun bir savaş olarak kabul edilir. Birleşik Krallık, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği'ni içeren Müttefik Kuvvetler'e, Almanya, Japonya ve İtalya'dan oluşan Mihver Devletleri karşı çıktı.

Sonuç

İkinci Dünya Savaşı, Almanya ve Japonya'nın kayıtsız şartsız teslim olmasıyla sona erdi. Almanya dört ayrı işgal bölgesine bölündü ve Japonya, Müttefik askeri kontrolü altına alındı. Soğuk Savaş, Almanya'yı yeniden inşa etme kararıyla başladı ve Soğuk Savaş silahlanma yarışının başlangıcı başladı.

önemi

İkinci Dünya Savaşı, aralarında 6 milyondan fazla Yahudi'nin de bulunduğu tahminen 60 milyon kişinin ölümüyle tarihteki en yıkıcı çatışmalardan biriydi. Ayrıca, bugün hala görülen ekonomik, politik ve sosyal sonuçlarıyla dünyanın birçok bölgesini etkiledi.

Savaşın Önemli Olayları

  • Polonya'nın işgali: Almanya'nın 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgali, savaşın resmi başlangıcı oldu.
  • Stalingrad Savaşı: Ağustos 1942'den Şubat 1943'e kadar süren bir savaşta, Sovyetler Birliği nihayetinde Nazi Almanya'sını Stalingrad'dan çekilmeye zorlamayı başardı.
  • D-Gün: 6 Haziran 1944'te Müttefiklerin Normandiya'yı işgali başladı ve 156.000 asker 5 sahile çıktı.
  • Atom Bombaları: Amerika Birleşik Devletleri savaşı sona erdirmek için sırasıyla 6 ve 9 Ağustos 1945'te Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atom bombası attı.
  • Teslim olmak: 2 Eylül 1945'te Japonya İmparatorluğu resmen teslim oldu ve İkinci Dünya Savaşı sona erdi.

İkinci Dünya Savaşı, geniş kapsamlı etkileri ve sonuçlarıyla insanlık tarihindeki en yıkıcı çatışmalardan biriydi. Sonrasında, dünyanın geleceğini şekillendirecek ve takip eden yıllarda siyaseti, ekonomiyi ve kültürleri şekillendirecekti. İkinci Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı veya 1939-1945 Savaşları olarak da bilinir. Bu savaş 39 ülkenin ve büyük koalisyonların kaynaşmasıyla 2500 milyon insanın başına gelen uzun süreli savaştı. Savaş; 1 Eylül 1939’da Almanya tarafından Polonya’ya saldırı sırasında başladı ve 2 Eylül 1945’te Japonya’nın imzaladığı barış antlaşmasıyla sona erdi.

İkinci Dünya Savaşının başlangıcı bir sonraki işgali destekleyen engellerin kaldırılması ve dünya nüfusu üzerinde ciddi etkileri olan özgürlüklerin ve basit insan haklarının tanınması ile gerçekleşti.

İkinci Dünya Savaşı, çoğunlukla Almanya, İtalya ve Japonya arasındaki üçlü antlaşman sayesinde ortaya çıkan kıta Avrupasının olduğunu unutmamak gerekir. Savaş Almanya’nın Denizaltı Savaşları sayesinde tüm Atlantik’te zayıflayan İngiliz sürgünlerini büyük ölçüde hedef alarak başladı.

Bu savaş, bildiği gibi, ciddi ekonomik, politik ve sosyal sorunların çözülmesi gereken bir çatışma olmadığı gibi, aynı zamanda insanlık tarihinde büyük çaplı haksızluklar ve insanlık suçları olarak anılan ciddi vahşilikler ortaya çıktı. Savaş sırasında çoğu bu insanlık suçlarının yanı sıra belirli uluslar arasında yeryüzündeki en yaygın haksızlıklar ortaya çıktı.

Sonuç olarak, İkinci Dünya Savaşı açıkça tüm insanlık tarihinin en trajik dönemlerinden biridir. Savaştan etkilenen uluslar arasındaki bir dizi sözleşme, uluslararası düzeni ve uluslar arası koruma haklarını kurma sürecinin temelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli