Enerji tasarrufu için ülkeler arasında nasıl iş birliği yapılır?

Sıradaki içerik:

Enerji tasarrufu için ülkeler arasında nasıl iş birliği yapılır?

e
sv

İlk Göbeklitepe devam ediyor

22 okunma — 22 Aralık 2022 08:55
İlk Göbeklitepe devam ediyor

Göbeklitepe Keşfi: İlk Karanlık Çağ İnşaatı

Göbeklitepe, Mısır piramidlerinden çok daha eski bir inşaat: 12.000 yıl önce dikilmiş ve bugün Türkiye'nin Süleymaniye bölgesinde bulunan bir kültürel öğreti.

Bilim Adamı Klaus Schmidt'in Göbeklitepe Keşfi

Klaus Schmidt, Alman arkeolog ve sanat tarihçisi, Neolitik çağa tarih verdi. Göbeklitepe bölgesini 9. yüzyılda tanımlayıp keşfettikten sonra, kalıntı kalıntıları arşivlerini araştırarak, ne olup bittiğini anlamayı başardı.

Göbeklitepe Hakkında Bilgi

Göbeklitepe, insanların bu karasal dışı öğreminin içinde bulunan koyu nörobilimsel kaplamayı ortaya çıkarmak için ortaya çıkan ortak bir noktaydı. Tarihsel olarak, MÖ 11.000'lerin beklentileri kültür ve tarih dünyanın ilk toplulukları tarafından içerik zengin bir tasavvufi alan için oluşturulmuştu.

Göbeklitepe, Neolitik İnşaat dönemi için çarpıcı bir pratik örnek. Onun kalıntısı, doğal ve inanılmaz bir şekilde elinde ne kadar güvenli bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

Göbeklitepe ile İlgili Öne Çıkan Detaylar:

  • 13 bölge: Göbeklitepe M.Ö. 11.000'lerin, 13 küçük bölgeye ayrılmıştı.
  • Granit ve Doğal Taş: Taş oymacıları, taştan mekan üç boyutlu yorumlamalar oluşturmak için 50 tonluk granit ve doğal taşlarla çalışmıştı.
  • Neolitik İşçilik: İşçiler, kabartmalar, dairesel ve çok köşeli sütunları çok yakından izleyen ve bu öğrenciliği içeren neolitik yapılar kullanmışlardı.
  • İzler: Göbeklitepe, tarihi fosillerin yakından incelenmesi ile, insanların mühendislik, mimarlık ve sanat tasarımlarının güçlü ağırlığını taşıyor.

Göbeklitepe'de önemli olan, herhangi bir dinin inanış sisteminin olmayışı ve böylece M.Ö. 11.000'in karanlık dönemlerinde, hiçbir toplum tarafından keşfedilmemiş incelemelerin bir şekilde kullanılması. Göbeklitepe gravürlerinin incelenmesi, toplulukların zamanına ve mekana bağlı çalışmanın ne kadar gelişmiş olduğu konusunda bize çok şey öğretiyor. TOPRAKLARDAKİ İLK AYIN: GÖBEKLİTEPE DEVAM EDİYOR

Birkaç bin yıl kuşatılan 11.000 yıl öncesine ait bir heykelcik anıtlarının 1979 yılında nehir silsilelerinin ortasında çıkartıldığı Şanlıurfa’da bulunan ve bu yüzden derin ve derin arkeolojik çalışmalarının içinde yarışacak dünyanın ilk tapınak olma özelliği taşıyan Göbeklitepe, dünya UNESCO Dereceleri başlıkları Dünya Mirası arasında ön sırada yer almaktadır.

Dünyanın en eski arkeolojik kalıntılarından biri olan Göbeklitepe Arkeolojisi sitesi, Türkiye’nin önemli arkeolojik sitelerinden birisidir ve tüm dünyanın en eski mezarlıkları arasında yer almaktadır. Ancak, burada yapılan arkeolojik kazılar süreci içinde, site ortaya çıkan 20’nin üzerinde heykelcikler ve taş yapmak için kullanılan tuğladan yapılmış yapılar olduğu kanıtlandı.

Bu arkeolojik kalıntılarla ilgili çalışmaların tamamlanması üzerine, Göbeklitepe, Eski Anadolu’nun gizemli dünyasının anası sayılıyor. Site, kilometre karelik bir parkla çevrili ve sarnıçları, çeşitli tuğla dev yapıları ve heykelcikleriyle Uluslararası Dünya Mirası Listesi’nin içinde oturmaktadır.

Göbeklitepe bu kadar özgün olma özelliğini taşıyor olmamasına rağmen, bazı arkeologların, özellikle de Hitit Uygarlığının bölümünün varlığına dikkat çeken arkeologların dikkat çektiği faktörü taşımasından dolayı onları ilgisiyle izleyenlerin dikkatini çekti.

Şanlıurfa ve Bölgesi’ndeki en büyük arkeolojik sitelerinden biri olarak kabul edilen Göbeklitepe, 2000’li yılların başından beri arkeolojik çalışmalara konu olmuştur ve Sayın Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmiştir.

Kazılarda ortaya çıkan tarihi kalıntılar bizi, bu yer ile ilgili fikirlerimizi, düşündüklerimizi ve keşfettiklerimizi müthiş anlayışla değiştirdi. Burada yapılan arkeolojik hiçbir çalışma hiçbir şey geri kalacağının taahhüdünde değil ve 11.000 yıl öncesinin gizemini çözmeye devam ediyor.

Göbeklitepe, müzelerden çok daha fazlası: kültür, tarih ve arkeolojinin izole edildiği farklı bir âlem. İnanılmaz arkeolojik bilgiyi ortaya çıkaran bu alanın kahramanları müzecilerin uyumlu çalışmalarının sayesinde sonunda başarılı olmayı başardı. Tarihteki zamanda ilerleme kaydetmeyi, onunla ile birlikte devam ediyor, Göbeklitepe için süren arkeolojik çalışmaları devam ediyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli