çin tarihi

Sıradaki içerik:

çin tarihi

e
sv

İlk kez bir insan DNA'sının şempanze DNA'sı ile eşleştirilmesi

24 okunma — 20 Aralık 2022 09:12
İlk kez bir insan DNA'sının şempanze DNA'sı ile eşleştirilmesi

İnsan ve Şempanze DNA'sının Karşılaştırılması

İnsanlar ve şempanzeler biyolojik olarak en yakın türlerden ikisidir. Öyle ki, DNA'ları da dahil olmak üzere moleküler düzeyde büyük bir benzerlik paylaşıyorlar.

İnsanlar ve Şempanzeler Arasındaki DNA Karşılaştırmasının Tarihçesi

2005 yılında, “Nature” dergisinde, insan ve şempanzelerin DNA'sını ilk kez karşılaştıran dönüm noktası niteliğinde bir çalışma yayınlandı. Almanya'daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü'nden Svante Pääbo liderliğindeki araştırma, yaklaşık altı milyon yıl önce ortak bir atadan ayrılmalarından bu yana insan soyunun her iki tarafında bulunan iki türün genomlarını karşılaştırdı.

Çalışmanın Bulguları

Çalışma, şaşırtıcı bir şekilde, insan ve şempanze genomlarının inanılmaz derecede benzer olduğunu buldu. Türler arasındaki milyonlarca yıla rağmen, genomları yaklaşık %98,7 oranında örtüşüyor. Bu, insanların ve şempanzelerin genetik olarak inanılmaz derecede benzer olduğu ve ortak atalarının başlangıçta düşünülenden daha gelişmiş olduğu anlamına gelir.

Bu benzerlikler ne anlama geliyor?

İnsanlar ve şempanzeler arasındaki DNA benzerliği, aşağıdakiler gibi birkaç önemli noktayı gösterir:

  • İnsanların şempanzelerle ortak bir ataları vardır.yoksa bu kadar büyük miktarda özdeş DNA'ya sahip olmayacaklardı.
  • İnsanlar ve şempanzeler, birbirlerinden ayrıldıklarından bu yana çok az değiştiler.Bu, her iki türü de şekillendiren aynı evrimsel süreçlerin son 6 milyon yılda büyük ölçüde değişmeden kaldığını gösteriyor.
  • İnsanların ve şempanzelerin ortak atası, muhtemelen başlangıçta düşünülenden daha gelişmişti.çünkü DNA örtüşmeleri çok büyük.

Genel olarak, 2005 araştırması, iki tür arasındaki evrimsel bağlantılara dair daha fazla kanıt sağlayarak, moleküler düzeyde insanların ve şempanzelerin ne kadar benzer olabileceğini gösterdi. Bir zamanlar iki tür arasındaki genetik farklar ne kadar büyük olursa olsun tam olarak anlaşılamamış, insan DNA’sının şempanze DNA’sı ile eşleştirilmesi ise hep hayal kırıklığıyla neticelenmişti. Ancak, bu durum bir genetikçi gurubun çabalarıyla sonunda ortadan kalkmaya başladı.

Mayıs 2018’de Nature özel sayısında yayınlanan bir makalede, yeni bir çalışma muazzam seviyede benzerlikler arasında insan DNA’sının şempanze DNA’sına kıyaslandığı için şaşırttı. Bu çalışma, insan ve şempanzenin çok yakın akrabalar olduğunu ve aynı zincirden geldiklerini gösterdi.

Şempanze ve insan arasındaki DNA eşleştirme çalışması özellikle genetik kodunun aynı olmasının ötesinde, şempanzenin insana insanın DNA’sından çok az sayıda olan farklar olduğunu ortaya çıkardı.

DNA eşleştirme çalışmaları, iklim değişikliğinin sadece insanların değil, tüm canlıları etkilediğini de vurgulamış oldu. Ve bu, insanın mevcut olan yaşam alanlarını korumasının bir hastalık gibi başka yaşam formları tarafından da kolaylıkla kabul edilmesini sağlayacağı anlamına geliyor.

Yapılan araştırmalar, insanla şempanzeninın DNA bölümlerinin arasındaki çok sayıdaki benzersiz farklılıkları açıkça gösterirken, bu iki tür arasındaki benzersiz özellikleri de durumu daha da karmaşık hale getiriyor. İyi insan kaynakları yetiştirmek için, iklim değişikliği ve iklim adaptasyonu konuları üzerinde daha ayrıntılı çalışmalar yapılması gerekiyor.

Bu çalışma, iki tür arasındaki benzerliğin mucizelerinin arkasındaki yeni bir dünyanın keşfedilmesi gibi büyük bir fırsat sunuyor. Hem insanların, hem de şempanzenin türünün genetik ayrıntılarının anlaşılması, tıbbi alanda önemli sonuçlar doğurabilecek ve bizlerin şempanze DNA’sına benzer genetik bir yapıya sahip olmayı daha yakından öğrenmemize yardımcı olacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli