Sınır tanımayan teknolojiler (sınırları zorlayan teknolojiler)

Sıradaki içerik:

Sınır tanımayan teknolojiler (sınırları zorlayan teknolojiler)

e
sv

İlk kez bir insanın DNA’sının maymunu DNA’sı ile eşleştirilmesi

46 okunma — 17 Aralık 2022 09:05

 

İnsan DNA’sını İlk Kez Maymun DNA’sıyla Eşleştirmek

Devrim niteliğinde bir buluşla, araştırmacılar ilk kez insan DNA’sını bir maymunun DNA’sıyla eşleştirmeyi başardılar. Bu keşif, insan genomunun nasıl evrimleştiğinin daha iyi anlaşılmasına yol açabilir ve genetik hastalıklar için potansiyel tedavilerin önünü açabilir.

Tarihsel Bağlam

İnsan ve primatların genomları üzerine karşılaştırmalı çalışmalar yüzyıllardır yapılıyor, ancak teknoloji ancak son zamanlarda ayrıntılı bir karşılaştırmanın yapılabileceği noktaya geldi. Araştırmacıların, büyük ölçüde aynı olan protein ve organ yapılarının yüzey düzeyinde karşılaştırmasının ötesine geçmesine ve DNA’nın kendisinin daha derin bir analizine girmesine izin verdi.

Araştırma

Çin Bilimler Akademisi’nde yürütülen ve Nature dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, şempanzeler ve insanlarla yakın akraba olan bonobo adı verilen bir primat türünün kan ve doku örneklerinden DNA elde ettiler. Daha sonra bu bonobo DNA’sını hem şempanzelerin hem de insanların genomuyla karşılaştırdılar.

Bulgular

Araştırmacıların bulduğu şey, insan DNA’sının maymun DNA’sıyla %99,6 oranında aynı olduğuydu, bu daha önce inanılandan çok daha yüksekti. Dahası, sonuçlar, insanlar ve maymunlar arasındaki en yakın genetik eşleşmenin, sinir sistemimizin yanı sıra koku alma ve görme duyusu ile ilgili alanlarda bulunduğunu gösterdi.

çıkarımlar

Bu araştırmanın sonuçları, bizi insan genomunun nasıl evrimleştiğini ve bu bilgiyi kalıtsal hastalıkları tedavi etmek için nasıl kullanabileceğimizi anlamaya daha da yaklaştırabileceğinden, geniş kapsamlı olabilir. Ek olarak, bulgular primatlar ve diğer tehlike altındaki türler için daha iyi koruma yöntemleri oluşturmak için kullanılabilir.

Son düşünceler

Biz ve yaşayan en yakın akrabalarımız arasında var olan uzak evrimsel ilişkilere daha derin bir şekilde bakabildiğimiz için, bilim adamları ve genetikçiler için heyecan verici bir zaman. DNA’larımız arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları yakından inceleyerek, insanlık tarihi ve türümüzün gelişimi hakkında fikir edinebiliriz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli