İran İslam Devrimi

Sıradaki içerik:

İran İslam Devrimi

e
sv

İlk kez bir orangutanın DNA'sının insan DNA'sı ile eşleştirilmesi

22 okunma — 24 Aralık 2022 20:01
İlk kez bir orangutanın DNA'sının insan DNA'sı ile eşleştirilmesi

Orangutan DNA'sı İlk Kez İnsan DNA'sıyla Eşleşiyor

İlk kez bir orangutanın DNA'sı bir insanınkiyle eşleştirildi. Berkeley'deki California Üniversitesi'ndeki genetik uzmanları tarafından yürütülen bu çığır açan çalışma, orangutanların genetik yapısının insanlarınkiyle %97'ye varan oranda aynı olduğunu ortaya çıkardı.

Ortak Atanın İşaretleri

Bu çalışmanın bulguları, insanların ve orangutanların ortak bir ataya sahip oldukları fikrine kanıt sağlıyor. Bu ortak atamızın yaklaşık 14 milyon yıl önce var olduğuna inanılıyor ve insanlarla orangutanlar arasındaki yakın genetik benzerliği açıklamaya yardımcı oluyor.

Çalışmanın Çıkarımları

Bu çalışma, insanların ve orangutanların genetik tarihi hakkında değerli bilgiler sağlamıştır. Bilim adamlarının her iki türü de etkileyen hastalıklar için daha iyi tedaviler geliştirmesine yardımcı olacak ve ayrıca iki türün kökenleri hakkında daha fazla araştırmaya yol açabilir. Gelecekte orangutanları ve diğer nesli tükenmekte olan türleri daha iyi korumanın yollarını araştırmak için temel bile sağlayabilir.

Kullanılan Yeni Teknolojiler

Çalışma, 23 orangutanın ve insanın DNA'sını karşılaştırmak için tüm genom dizilimi gibi en son teknolojileri kullandı. Bu, araştırmacıların iki tür arasındaki genetik benzerlikleri belirlemesine ve yeni sonuçlar çıkarmasına izin verdi.

Çözüm

Bu çalışmanın sonuçları, insanlar ve orangutanlar arasındaki ilişkiye yeni bir bakış açısı sağlıyor. Çığır açan bulgular, iki türün daha önce düşünülenden daha yakın akraba olduğunu ve ortak atalarımıza yönelik daha fazla araştırma için kapı araladığını gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ortamında, ilk kez bir orangutanın DNA’sinin insan DNA’si ile eşleştirildi. Kraliyet Avustralya Bilim Kongresi’nin yayınlanan bir rapora göre, orangutanlar ve insanlar arasındaki yakın ortak bir akrabalık nedeniyle, genetik araştırmalara katılmak için ayrıştırılan bir orangutan DNA’si, uzunca bir süre insana ve öteki maymunlar ve primatlarla karşılaştırıldı.

Bu araştırma 20 yıl önce, George Washington Üniversitesi Lisansüstü Programları Bölümü’nün bir lideri tarafından başlatılan ve Mutlu Primatlar Enstitüsü (MPI)’nde devam eden Uluslararası Orangutan Genom Projesi ile gerçekleştirildi.

Proje, insan ve orangutan arasındaki ortaklığı bilimsel olabildiğince tanımlamayı amaçladı ve tamamlanan çalışma, benzersiz keşiflerin yapılmasına izin verdi.

Araştırmacılar, orangutanların insan DNA’sından daha fazla benzerliğe sahip olmalarının önündeki doğal engelleri açıkladı. Bu engelleme her zaman zor bir süreç olarak kalırken, orangutanların geçerli genetik resmi oluşturmaya başlaması önemlidir.

Bu çalışma, daha önceki genetik çalışmaların ve orangutanların başarılı olma şansının korunmasına ve kısıtlanmasına izin verdi. Böylece her iki maymun türü arasındaki ortak akrabalık nedeniyle sınıflandırıldı.

Orangutanlar, insanlar ve öteki primatlar arasındaki aralıkları bilimsel olabildiğince tanımlamak için, uluslararası topluluk tarafından kontrol edilen benzersiz bir proje olan Orangutan Genom Projesi’ne katkıda bulundu.

Umut verici olan bu sonuç, insanların mutlu primatların belirlenmesine ve korunmasına yardımcı olmaya devam edecek, sonucunda gelecekte insanların insan ve orangutan arasındaki akrabalığı tanımlamak için stratejiler geliştirebilecekleri öngörülüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli