Yapay zeka ve finansal piyasalar

Sıradaki içerik:

Yapay zeka ve finansal piyasalar

e
sv

İngiliz Kraliyet İç Savaşı

5 okunma — 04 Ocak 2023 19:24
İngiliz Kraliyet İç Savaşı

İngiliz İç Savaşı

İngiliz İç Savaşı (1642-1651), Parlamenterler ve Kraliyetçiler arasındaki bir dizi silahlı çatışma ve siyasi entrikaydı. Birinci (1642-1646) ve ikinci iç savaşlar (1648-1649), Kral I. Charles taraftarlarını Uzun Parlamento taraftarlarıyla karşı karşıya getirirken, üçüncü savaş (1649-1651) İngiliz Milletler Topluluğu filolarının İngiliz Milletler Topluluğu ile savaştığını gördü. Kral II. Charles'ın kralcı destekçileri.

Savaşın Nedenleri

Savaşın nedenleri karmaşıktı ve hem uzun hem de kısa dönemler İngiliz monarşisinin çöküşüne katkıda bulundu. Kraliyet mutlakiyetçiliği ve Protestanlar ile Katolikler arasındaki dini bölünmeler siyasi gerilimleri tetikledi. Savaşın uzun vadeli nedenleri arasında Kilise'nin kanunları, parlamenter hükümet sisteminin gelişimi ve Kral I. Charles ile Parlamento arasında düşmanlığa neden olan mali kriz vardı.

Savaşın Sonuçları

Savaş, modern İngiltere'yi yaratan İngiliz Devrimi'nin daha geniş siyasi değişikliklerine yol açtığı için İngiltere ve Galler üzerinde derin bir etkiye sahipti. Savaş, hükümet yapısını mutlak bir monarşiden anayasal monarşiye ve Parlamentoya sahip bir sisteme dönüştürdü. Savaş aynı zamanda, Yeni Model Ordu'nun bugün hala var olan İngiliz Ordusu'nun etkili temeli haline gelmesiyle modern İngiliz Ordusu'nun gelişimine de tanık oldu.

Savaşın Mirası

Savaş, İngiltere'de ve tüm dünyada sonraki olayları etkileyen mirasıyla bugün İngiliz tarihinin en önemli savaşlarından biri olarak hatırlanıyor. Daha sonra Amerika ve Fransa gibi ülkelerde farklı biçimlerde geliştirilecek olan anayasal hükümetin gelişiminde önemli bir dönemdi.

Oliver Cromwell gibi savaşın kilit figürlerinden bazıları bugün etkili figürler olmaya devam ediyor ve savaş, tarih kitaplarında ve popüler kültürde yakından inceleniyor. Anayasal hükümet ve sürekli ordudan dini hoşgörü ve sivil özgürlüklere kadar modern dünyanın birçok yönünü şekillendirmiştir. İngiliz İç Savaşı'nın mirası bugün yaşıyor. İngiltere, 17. yüzyılda iç savaşların eşiğinde kaldı. Bu yaklaşan savaş, Kral Charles I tarafından özgürlükçü Protestanların (Parlamenterler) ve gericilerin özgürlükçü Katolikleri destekleyen Stuarlar arasında cereyan etmekte oldu. Kraliyet mücadelesi, İngiltere’nin Kontrolünü zorlayan Parlamento ve tahta arasındaki anlaşmazlıklarla başladı. Kral, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için İrlanda ve İskoçya’da yerleşmeyi reddetti. 12 Kasım 1640’ta Parlamento; kralın devletin parçalanmasını meşrulaştırmaya çalışan veto yetkisini elinden alarak, Kralın bir daha prorpaklık edebilecek hakkı kısıtlıyor.

Birinci İngiliz Kraliyet İç Savaşı 22 Ağustos 1642’de başladı. Savaşın nedeni; Kralın Parlamento ve toplum üzerindeki yetkisini sınırlandırmak ve her iki tarafın kendi görüşlerinden taviz vermek istememesidir. Kral, savaşın başlamasına karar verirken ve tüm ülkenin desteklediği beklentiler ile devam etmesi ile Parlamento arasındaki anlaşmazlık bir süre daha devam etmekteydi.

Sonuç olarak, 11 Kasım 1645’de Kralın teslim olması ile savaş sona erdirildi. Savaş, İngiltere’deki hakim oligarşinin biçim değiştirdiği, Ortodoks Stuarlık alınmasını ve Parlamentonun Krala karşı bir denge oluşturduğu anlamına geliyordu. İkinci İngiliz Kraliyet İç Savaşı 1648 ile 1651 arasında cereyan etti ve bu savaş önceki savaştan farklı olarak, Stuarlığa destek veren toplulukların bulundu. Kısaca, bu iki İngiliz Kraliyet İç Savaşının ülkenin daha demokratik bir hâl almasını ve İngiltere Kraliyet Ailesinin ülkede etkin güç kazanmasını sağladı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli