Uzay çalışanlarının yaşam yaşamları: NASA ve SpaceX'in uzay sistemleri

Sıradaki içerik:

Uzay çalışanlarının yaşam yaşamları: NASA ve SpaceX'in uzay sistemleri

e
sv

internet tarihi

8 okunma — 22 Aralık 2022 09:04
internet tarihi

İnternet Tarihi

İnternet, yüzyıllar boyunca geliştirilen inanılmaz bir icattır. 21. yüzyılın en hayati iletişim, bilgi ve iş araçlarından biri haline geldi. İşte internetin tarihine kısa bir genel bakış.

İnternetin Erken Oluşumu

Erken İnternet, 1960'larda Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından yaratıldı. 1969'da geliştirilen ilk İnternet Protokolü, çeşitli bilgisayarların ve askeri üslerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamak için tasarlandı. Sonraki yıllarda, İnternet gelişmeye devam etti ve ilk resmi İnternet Protokol Paketi 1981'de geliştirildi.

Kontrolün Özel Sektöre Devri

1990'ların başında, ABD hükümeti internetin kontrolünü ordudan özel sektöre devretmeye karar verdi. Bu, daha fazla sayıda işletmenin ve bireyin teknolojiye erişmesini sağladı ve bu da İnternet'in hızla büyümesini sağladı. Bu aynı zamanda World Wide Web'in ortaya çıkmaya başladığı dönemdi.

İnternetin Büyümesi

1990'ların sonunda ve 2000'lerin başında İnternet katlanarak büyüdü. Bu, daha iyi web tarayıcılarının geliştirilmesi, geniş bandın tanıtılması ve kişisel bilgisayarların artan kullanılabilirliği ve karşılanabilirliği sayesinde oldu. Bu büyüme, akıllı telefonların ve tabletlerin piyasaya sürülmesi ve sosyal medyanın büyümesiyle 2010'larda da devam etti.

İnternetin Etkisi

İnternet, çalışma, iletişim kurma ve alışveriş yapma şeklimizde devrim yarattı. İnsanlar artık dünyanın her yerinden çok büyük miktarda bilgiye anında erişebiliyor ve coğrafi sınırlardan bağımsız olarak aile ve arkadaşlarla iletişim kurabiliyor. İnternet, e-ticaret ve çevrimiçi hizmetlerin tanıtılmasıyla birçok işletmenin çalışma biçiminde de devrim yarattı.

Çözüm

İnternet, 1960'lardaki başlangıcından bu yana çok yol kat etti. Yaşama, çalışma ve iletişim kurma şeklimizi değiştirdi, dünyayı sayısız şekilde değiştirdi. Bu inanılmaz teknoloji, hiç şüphesiz geleceği henüz keşfedilmemiş yollarla şekillendirmeye devam edecek.

Internet tarihi, insanlık için oldukça kısa bir sürenin ürünüdür. İlk olarak 1960’lı yıllarda Amerikalı bilim insanı J.C.R Licklider tarafından ortaya atılan, fikir olarak ARPANET ( Advanced Research Projects Agency Network) projesi, internetin başlangıcını oluşturdu. Bu Araştırma Projeleri Ajanı Ağı, ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen üç Amerikalı üniversite arasındaki akademik bilgi alışverişini sağlamak için, 60’larda kurulmuş bir bilgisayar ağı.

1973 yılında, ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), hedefi fiziksel bağlantısı olan İngiltere’den ana sayfalara bağlandı. İlk Çok Ülkesi Ağ oluşturuldu. 1974 yılında, İlk e-posta sistemi, ARPANET’in aracılığıyla tasarlanmış ve denenmiştir. 1985 yılında, Illinois Eyaleti Üniversitesi’nin National Science Foundation tarafından desteklenen “TCP / IP’yi” (Transfer Control Protocol/Internet Protocol) geliştirdi ve aracılığıyla bilgisayar ağlarının kapalı ve dışındakilere açıldı.

1990 yılında Tim Berners-Lee, internet protokolü ile Hypertext transfer Protocol (HTTP) için önerilerini yayınladı ve 1995 yılında İngiltere’de W3C (World Wide Web Consortium) oluşturuldu. Günümüzde, internetin büyümesini sağlayan teknolojiler ve hizmetler, linklenmiş bir çok bilgisayar ağ aracılığıyla insanların oldukça etkileyici bir dünya ile iletişim kurma ve haber alma kabiliyetine sahip.

İnternetin günümüzdeki kullanımı için bu kadar hızlı bir girişimden sonra, insanlık tarafından kullanılan en önemli araç olma yolunda ilerleyen internet hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli