öğrenme hızı ve genelleştirme yeteneği

Sıradaki içerik:

öğrenme hızı ve genelleştirme yeteneği

e
sv

İran İslam Devrimi

10 okunma — 24 Aralık 2022 20:01

 

İran İslam Devrimi

İslam Devrimi olarak da bilinen İran Devrimi, Ocak 1978’de başladı ve Aralık 1979’da sona erdi. 1925’ten beri İran’ın yönetici monarşisi olan Pehlevi hanedanının devrilmesine yol açan bir dizi olaydı. monarşiye son verdi ve yerine Şii İslam ilkelerine dayalı bir İslam Cumhuriyeti getirdi.

Arka fon

Devrim başlamadan önce İran, Muhammed Rıza Şah Pehlevi tarafından yönetiliyordu ve politikaları nüfusun büyük kesimlerini yabancılaştırmıştı. İranlılar, İslam Devrimi çağrısı yapan Ayetullah Ruhollah Humeyni gibi dini liderlerin arkasında toplanırken, otoriter önlemleri yaygın bir huzursuzluğa yol açtı. 1977’de isyanlar çıktı ve Şah’ın güçleri tarafından hızla bastırıldı.

Ayaklanma ve Humeyni’nin Dönüşü

1978’e gelindiğinde, gösterilerin boyutu her geçen gün artan, huzursuzluk İran’ın tüm büyük şehirlerine yayılmıştı. Şah sıkıyönetim ilan etti ve protestolar, insanların onun devrilmesi için sloganlar atmasıyla yoğunlaştı. 16 Ocak 1979’da Ayetullah Humeyni, Fransa’daki sürgünden Tahran’da bir kahraman gibi karşılanmak üzere döndü. Hızla bir gölge hükümet kurdu ve grev ve sivil itaatsizlik çağrısında bulundu.

Devrim

11 Şubat’ta, Humeyni’nin dönüşünden sadece bir ay sonra, Şah İran’dan kaçtı. Humeyni ve destekçileri iktidarı ele geçirdi ve bir İslam Cumhuriyeti ilan etti. Nisan ayında Humeyni taraftarlarının ezici bir zafer kazandığı seçimler yapıldı. Humeyni, İran’ın Dini Lideri oldu ve Pehlevi hanedanı devrildi.

Darbe

İran Devrimi, Ortadoğu ve hatta dünya üzerinde derin bir etki yarattı. Tarihte dini bir figür tarafından yönetilen ilk devrimdi ve dini hareketlerin siyasi değişimi şekillendirme gücünü gösterdi. Ek olarak, yeni rejim Amerika Birleşik Devletleri’ni kışkırtarak bugün hala var olan gerilimi yarattığı için bölgesel ve uluslararası siyaset üzerinde büyük bir etkisi oldu.

İran Devrimi, İran tarihinin akışını da değiştirdi. Yeni bir İslami hükümet çağını başlattı ve bugün hala iktidarda olan güçlü bir dini kurumun ortaya çıkmasına neden oldu. Ayrıca, ülkenin iç ve dış politikasında kendini göstermeye devam eden bir bağımsızlık ve kendi kaderini tayin etme atmosferini besledi.

Devrimin Önemi

İran Devrimi’nin Ortadoğu ve dünya için geniş kapsamlı etkileri oldu. Dini hareketlerin siyasi değişimi etkileme gücünü gösterdi ve uluslararası topluma köklü rejimlerin bile halk desteğiyle devrilebileceğini gösterdi. Ek olarak, devrimin İran’ın modern tarihi ve İran ile Batı arasındaki ilişki üzerinde önemli bir etkisi oldu. İki ülke arasındaki ilişkiyi bugüne kadar renklendirmeye devam eden bir güvensizlik ve düşmanlık mirası bıraktı.

Çözüm

1979 İran Devrimi, Ortadoğu ve uluslararası tarihte belirleyici bir andı. Halk hareketlerinin siyasi değişimi etkileme gücünü gösterdi ve dünyaya dini hareketlerin siyaseti şekillendirme potansiyelini gösterdi. Ayrıca İran tarihinde önemli bir miras bıraktı ve bölge ve dünya üzerinde kalıcı bir etkisi oldu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli