Blokchain Teknolojisi

Sıradaki içerik:

Blokchain Teknolojisi

e
sv

İzafiyet Teorisi (Görelilik teorisi) Nedir?

35 okunma — 30 Kasım 2022 09:16

İzafiyet Teorisi Nedir

Görelilik teorisi, Albert Einstein’ın genel göreliliğinin öngörüleri olan bir dizi fiziksel yasadır. Teori, kütle ve enerjinin uzay ve zamanı nasıl bozduğunu ve ışık hızının çeşitli durumlarda nasıl değiştiğini açıklar. Genellikle dört yasa olarak tanımlanır, ancak bu “yasalar” yalnızca özel göreliliğe aittir; genel görelilik, daha birçok resmi sonuca yol açan ek önermeler sunar (ayrıntılar için özel görelilikte yorumlamaya bakın).

Görelilik teorisi Albert Einstein’ın iki teorisini ifade eder: özel görelilik ve genel görelilik.

Görelilik teorisi Albert Einstein’ın iki teorisini ifade eder: özel görelilik ve genel görelilik.

Özel görelilik, hareket eden nesnelere uygulandıkları şekliyle doğa yasalarını tanımlayan matematiksel bir teoridir. Albert Einstein tarafından 1905 ve 1915 yılları arasında, 1905 yılında fotoelektrik etki üzerine yaptığı çığır açan çalışmasının ardından geliştirilmiş ve ışığın foton adı verilen parçacıklardan oluştuğunu varsaymasına yol açmıştır (aşağıya bakınız). Özel görelilik, yerçekimi hariç tüm fiziksel olgulara uygulanabilir. Özellikle, bir nesnenin uzayda veya zamanda ne kadar hızlı hareket ettiğine bakılmaksızın vakumda ışık hızının sabit olduğunu öngörür (ve bu nedenle mutlak bir saat olarak kullanılabilir).

İLGİLİ İÇERİK Quantum fiziği Bilim

Genel görelilik aynı zamanda “genelleştirilmiş teori” olarak da bilinir çünkü hem Newton mekaniğini (örneğin Newton fiziği) hem de Lorentzian elektromanyetizmasını eşit derecede iyi uygular – başka bir deyişle, tüm klasik cisimler, birbirlerine göre yeterince yakın hızlarda hareket ettiklerinde kuvvetlerin üzerlerinde nasıl çalıştığını açıklamak için bu şemsiye terimin altına girer, böylece kütleleri, korunum yasalarını ihlal etmeden kinetik olarak mümkün olandan daha hızlı momentum aktarır – ancak aynı zamanda hareketi yönetenler gibi basit fiziksel yasaların ötesine geçerek yerçekimi alanlarından kaynaklanan uzay-zaman eğriliği gibi alanlara da uzanır

1905’te yayınlanan Özel Görelilik, farklı eylemsiz referans çerçeveleri (birbirlerine göre düzgün hareket eden temel gözlemciler) arasındaki hareketin nasıl yorumlanacağını açıklar. Özellikle, ışık hızının kaynağın hareket durumundan bağımsız olarak tüm eylemsiz gözlemciler için aynı olduğunu savunur. Üç uzay boyutunu tek bir zaman boyutuyla birleştirerek dört boyutlu bir süreklilik haline getiren uzayzaman kavramını ortaya atan bu teoridir (bkz. Minkowski uzayı).

Özel görelilik, bir nesnenin hareketindeki veya hareket durumundaki değişikliklerden etkilenmeyen fiziksel olayların teorisi olan özel görelilik teorisidir. İlk olarak 1905 yılında Albert Einstein tarafından önerilmiş ve o zamandan beri kapsamlı bir şekilde doğrulanmıştır.

Sonuç

Özel görelilik modern fiziğin en önemli teorilerinden biridir. Genellikle evrenin nasıl işlediğini açıklamak için kullanılır ve henüz bilmediğimiz birçok cevabı barındırır. Örneğin, bir kişinin bulunduğu yere bağlı olarak zamanın nasıl farklı bölümlere ayrılabileceğini görmemizi sağlar; bu, iki kişi uzay-zamandaki yolculukları boyunca farklı hızlarda seyahat ediyorsa, her ikisi de aynı hızda ilerliyor olsalar bile bu zamanları farklı algılayacakları anlamına gelir!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli