Elon Musk ve Yapmış Olduğu Tüm Çalışmalar

Sıradaki içerik:

Elon Musk ve Yapmış Olduğu Tüm Çalışmalar

e
sv

Jeff Bezos’un Hayatı ve Kurduğu Şirketler

55 okunma — 27 Kasım 2022 22:03

Jeff Bezos

Jeff Bezos Amazon’un kurucusu ve CEO’sudur. Kendisi aynı zamanda dünyanın en zengin 2. insanıdır.

Bezos’un liderliği eleştirilere neden oldu.

Amazon’un işgücü uygulamalarına yönelik eleştiriler

Amazon, çalışanlarına düşük ücret ödemekle suçlanıyor ve bazı eleştirmenler hızlı büyümesinin nedeninin bu olabileceğini söylüyor. Ayrıca bu modelin sonsuza kadar devam edemeyeceğine ve eninde sonunda büyük ölçekli işçi memnuniyetsizliğine ve hatta isyanına yol açacağına inanıyorlar. Buna ek olarak, Amazon’un bu şekilde çok kârlı olması sayesinde birçok üründe (kitaplar gibi) fiyatları yapay olarak yüksek tutmayı göze alabildiği ileri sürülmektedir.

Amazon’un vergi uygulamalarına yönelik eleştiriler

Eleştirmenler, Amazon’dan bir şey satın aldığınızda sadece küçük bir miktar vergi öderken, yerel işletmelerin daha yüksek vergiler yoluyla adil paylarını ödemeleri gerektiğini söylüyor. Bu durum küçük işletmelerin işini zorlaştırıyor çünkü büyük şirketlere kıyasla daha az paraları var; dolayısıyla kira/mortgage ödemeleri gibi yüksek işletme maliyetleri nedeniyle onlarla etkin bir şekilde rekabet edemiyorlar.”

Bezos Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri ve elektrik mühendisliği alanında lisans derecesiyle mezun oldu.

Bezos’un eğitim geçmişi, babası aracılığıyla öğrendiği bilgisayarlara dayanıyor. Babası yerel bir bilgisayar mağazasında çalışıyordu ve ona yazılım programlamayı ve hata ayıklamayı öğretti.

Bezos ayrıca Princeton Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği okudu, ancak bu alanda bir derece ile mezun olmadı. Bunun yerine, 1977 yılında Princeton’dan bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’dan MBA derecesi almaya devam etti.

Üniversite dışındaki ilk işi Banker’s Trust Company’de (şimdi HSBC’nin bir parçası) çalışmaktı. Danışmanlık bölümüne analist olarak katıldı ve iki yıl içinde yönetim rollerine terfi etti: iş geliştirme direktörü ve satış operasyonları direktörü. 1984 yılında Bezos Amazon Books LLC’yi kurdu, daha sonra kendi şirketine dönüştükten sonra Amazon Publishing LLC oldu.

Bezos’un Bezos’un kariyer seçimi o dönem için alışılmadıktı.

Bezos Princeton Üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümünden mezun oldu. O dönem için alışılmadık bir durumdu çünkü hukuk ya da işletme okumak yerine bir mühendislik ekibine katılmayı tercih etmişti.

Bezos başlangıçta şirketine Bezos başlangıçta şirketine Relentless adını vermek istemişti, ancak arkadaşları bu ismin kulağa çok uğursuz geldiğini söyledi.

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’u duymuş olabilirsiniz. Şirkete kendi adını vermişti ve bu adın diğer projelerine (örneğin, Relentless) uygun bir takma ad gibi görünmesini istiyordu. Ancak arkadaşları bu ismin kulağa çok uğursuz geldiğini söylediler, o da bunun yerine Amazon olarak değiştirdi.

Şirket 1997’de Şirket, gelirlerindeki hızlı büyüme döneminin ardından 1997 yılında Amazon olarak halka açıldı.

Amazon’u duymuş olabilirsiniz, ama tam olarak nedir? İnternet üzerinden çok çeşitli ürünler satan bir şirkettir.

Şirket 1994 yılında Jeff Bezos ve iş ortağı Paul Allen tarafından kuruldu. Tek bir ürünle başladı: 399 dolara (bugün yaklaşık 839 dolar) satılan “Kindle” adlı bir elektronik kitap okuyucu. Şirket artık oyuncaktan bakkala kadar her şeyi kendi web sitesi üzerinden ya da Walmart veya Target gibi üçüncü taraf perakendeciler aracılığıyla online olarak satıyor. Ayrıca gruba ait diğer web sitelerinde reklam alanı satarak da para kazanıyor; bu da Kindle e-okuyucu gibi yeni teknolojilerin finansmanına yardımcı oluyor!

Bir dizi siyasi figür Amazon’u ve uygulamalarını eleştirdi, bazıları onu kurumsal Amerika’daki “başarısız olmak için çok büyük” sorununun bir örneği olarak gösterdi.

Bir dizi siyasi figür Amazon’u ve uygulamalarını eleştirmiş, bazıları da Amazon’u kurumsal Amerika’daki “başarısız olmak için çok büyük” sorununun bir örneği olarak göstermiştir. Şirket işçileri sömürmek, onlara kötü davranmak ve düşük ücret ödemekle suçlanıyor. Eleştiriler işgücü uygulamalarına da uzanıyor; bazı eleştirmenler Amazon’un işçileri fazla mesai ücreti almadan uzun saatler çalıştırarak ya da vardiyalar arasında yeterli dinlenme süreleri sağlayarak sömürdüğünü iddia ediyor.

Eleştirmenler bu tür davranışların şirketler (ve çalışanları) arasındaki rekabeti baltaladığını, bunun da tüketiciler için kötü olduğunu çünkü bir şirketin bir sektöre hakim olmasını ve fiyatları yapay olarak yüksek tutmasını kolaylaştırdığını söylüyor.

Bezos, Amazon’un CEO’su olarak üstlendiği rol nedeniyle de eleştirilerin hedefi olmuştur.

Bezos’un Amazon’un CEO’su olarak üstlendiği role yönelik eleştiriler de var. Eski çalışan Amit Chakma, 2013 yılında açtığı bir davada, iş yerinde cinsel tacizden şikâyetçi olmasının ardından şirketin kendisine misilleme yaptığını iddia etti. Bezos’un çalışanlarla yaptığı haftalık toplantıda onlara şunları söylediği iddia edildi: “Bezos Amazon’dur.” Bu cümle daha sonra eleştirmenler tarafından Bezos’un çalışanlarına kötü davrandığının ve onların savunucusu olmadığının kanıtı olarak kullanıldı.

Başka bir örnekte, birkaç eski işçi, depolarındaki kötü çalışma koşulları nedeniyle Amazon’a karşı toplu dava açtı. Davada, depo personelinin sekiz saat boyunca hiç mola vermeden ya da tuvalet molası vermeden ayakta durmaya zorlandığı iddia edildi; ayrıca sadece yöneticiler tarafından değil, aynı zamanda iş arkadaşları tarafından da tuvalet kağıdı isteyip istemediklerinin sorulduğu, çünkü ellerinde yeterince olmadığı bildirildi.”

Bezos dünyanın en zengin 4. adamıdır.

Amazon CEO’su Jeff Bezos 137 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanı. Şirketinin piyasa değeri yalnızca geçen yıl 4,5 milyar dolar arttı ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Amerika genelinde daha fazla depo açmayı ve 20.000 kişiyi işe almayı planlıyor.

Bezos kısa bir süre önce The Washington Post’u 250 milyon dolara satın alarak manşetlere çıktı – bu hamle birçok kişi tarafından eleştirildi çünkü bu, Amerika’nın en prestijli kurumlarından birine hiç sahiplik payı olmadan sahip olduğu anlamına geliyordu (gazete diğer hissedarlara ait). Ayrıca roketçilik şirketi Blue Origin ve Washington Post web sitesini kurduğu drone üreticisi Terra Bella Productions LLC’nin de sahibidir; her iki şirket de Seattle merkezlidir ancak dünyanın birçok kıtasında benzersiz teknolojilerini kullanarak yeryüzündeki herkes için hayatı daha iyi hale getirmek için çalışmaktadır – daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ürün yetiştirebilmek için sulama sistemlerine ihtiyaç duyan çiftçilerden, yurtdışına seyahat ederken tıbbi kayıtlara yerel olarak saklanmadan erişmek isteyen doktorlara, internet bağlantısının olduğu her yerde eğitim materyallerine erişmek isteyen öğrencilerden, bilgisayar ekranında çalışırken biraz huzur ve sessizlik isteyen herkese kadar…

Sonuç

Sonuç olarak Jeff Bezos, Amerikan tarihinin en başarılı iş adamlarından biri ve iş anlayışı pek çok insana ilham kaynağı olmaya devam edecek.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli