Yenilenebilir enerji kaynakları

Sıradaki içerik:

Yenilenebilir enerji kaynakları

e
sv

MÖ. 753 yılında Roma'nın kuruluşu

11 okunma — 16 Aralık 2022 21:08
MÖ.  753 yılında Roma'nın kuruluşu

Roma: Tarihin Bir Zaman Çizelgesi

Bilinen en eski kuruluşundan MÖ. 753'ten düşüşüne ve Roma İmparatorluğu'na dönüşmesine kadar, Roma'nın tarihi geniş ve karmaşıktır. Aşağıda, Roma'nın hikayeli tarihinin bir zaman çizelgesi yer almaktadır:

MÖ 753: Roma'nın Kuruluşu

Roma tarihinin MÖ. 753, Romulus ve Remus kardeşlerin Tiber Nehri üzerinde şehri kurdukları söylendiğinde. Roma'nın kökenini bu zamana tarihlemek gelenekseldir ve sonuç olarak bu gün her yıl Roma'nın doğum günü olarak kutlanır.

MÖ 509: Cumhuriyet Kuruldu

MÖ 509'da monarşinin sona ermesinden sonra Roma Cumhuriyeti kuruldu. Devletin yetkileri, yürütmenin başı olarak görev yapan Konsoloslar olmak üzere iki ana yetkili arasında paylaştırılırken, meclis konsoloslara danışman sıfatıyla hareket ediyordu.

MÖ 31: Octavianus İmparator Oluyor

MÖ 31'de Octavian, Aktium Savaşı'nda Mark Antony ve Kleopatra'nın güçlerini yendi. Bu, Octavian'a Roma devletinin kontrolünü sağladı ve kısa süre sonra kendisini Princeps veya “ilk vatandaş” – ilk Roma İmparatoru ilan etti.

MS 312: Konstantin Hristiyanlaşıyor

MS 312'de İmparator Konstantin, Roma'nın dini manzarasında büyük bir değişimin sinyalini vererek Hristiyanlığa geçti. Bu, kısa süre sonra İmparatorluğun resmi dini haline gelecek olan Roma'da giderek güçlenen bir Hıristiyan hareketinin başlangıcına işaret ediyordu.

MS 476: Roma İmparatorluğunun Çöküşü

MS 476'da, güç ve prestijde uzun bir düşüşün ardından Roma İmparatorluğu resmen düştü. Bununla birlikte, sonraki yüzyıllarda çeşitli ardıl devletler şehrin kontrolü için savaşırken, Roma önemli bir kültürel ve politik merkez olmaya devam etti.

Roma Tarihindeki Önemli Olaylar

  • MÖ 753: Roma, Romulus ve Remus kardeşler tarafından kurulmuştur.
  • MÖ 509: Roma Cumhuriyeti kurulur ve konsoloslar devletin başına geçer.
  • MÖ 31: Octavian, Mark Antony'i Actium Savaşı'nda yenerek ilk Roma İmparatoru oldu.
  • MS 312: İmparator Konstantin Hıristiyanlığa geçer ve Roma'da bir Hıristiyanlaşma dönemi başlar.
  • MS 476: Roma İmparatorluğu düşer ve yerini büyük ölçüde Roma merkezli halef devletler alır.

Roma'nın tarihi uzun ve karmaşıktır. Bu kilit olaylar, Roma'nın Avrupa tarihinde oynadığı hayati rolün bir resmini vermemize yardımcı oluyor.

MÖ.753 yılında Roma, geçmişin en etkileyici İmparatorluklarından bir tanesi olarak bugünkü günlere kadar tarihin sayfalarına eşsiz bir yer edindi. İkili tanrı ve kral Legendleri olan Romalıların bugünkü günlerde misafir olarak Roma’yı oluşturma yöntemi de hayranlık uyandırıyor.

Efsaneye göre Roma, bir baba iki oğlu tarafından M.Ö 753’te kurulmuştur. Rönesans zamanından bu yana Roma, kültürü koruyan, geliştiren ve çeşitlendiren bir merkez ve kalıcı kararlar alma noktası olmuştur. İtalyan kültürünün mimari, edebiyat, sanat gibi her alanına çok büyük katkıları olmuştur.

Romalı kralların ve o bildiğimiz diktatörlüklerinin yönetimlerinden önce, Roma aynı zamanda bazı etkileyici akademik arayışları da ortaya koymuştur. Büyük filozoflar ve hukukçular, Roma aracılığıyla Avrupa’daki hukuk ve felsefenin oluşmasına yön vermişlerdir. Roma Codicies hala günümüzde kullanılan kuralların bir penceresi olmuştur.

Roma, bugün tarih sayfalarında hayranlık uyandırıcı bir örnek olarak kalmıştır. Birlik, disiplin, kültürü koruma, adaleti, tasarımı ve akıl standartlarını geliştirmeyi başarmıştır. Bugün kültürlerin birbirlerini etkilemesinin ve karşılıklı etkileşim sürecinin bir parçasıdır ve çok sayıda tarımsal ve inşa edilmiş alan için önderliği var. Roma’nın işlenmiş tarihi, bugünün öğrencilerinin ve araştırmacılarının sürekli olarak hareket etmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli