Kısa Antik Yunan Tarihi

Sıradaki içerik:

Kısa Antik Yunan Tarihi

e
sv

Quantum fiziği

28 okunma — 28 Kasım 2022 22:07

Quantum fiziği

Quantum fiziği, bilimin en önemli kavramıdır ve bize genel olarak bir sistem tipine sahip olmayan bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Kuantum fiziğinin bir parçası olan kuantum mekaniğinde, spin (fizik)

Kuantum fiziğinin bir parçası olan kuantum mekaniğinde, spin (fizik) adlı bir öğrenmeye girmekteyiz. Spin (fizik), spin olarak bilinen parçacıkların özelliklerini inceleyen bir fizik dalıdır.

Spin, spin açısal momentumu veya S = ½  olarak adlandırılan bir tamsayı değeri ile tanımlanabilen bir kuantum özelliğini ifade eder. Yörüngesel açısal momentumu L olan bir parçacık içsel açısal momentuma sahipken, elektron gibi yörüngesel açısal momentumu olmayan bir parçacığın içsel açısal momentumu yoktur.

Kuantum fiziğindeki çekirdek yoğunluğu.

Kuantum alan teorisi, atom altı parçacıkların davranışını tanımlayan matematiksel bir modeldir. Kuantum durumunu (parçacıkların dağılımı) zamanın herhangi bir anındaki değeriyle ve özellikleriyle (enerji gibi) ilişkilendirmek için matematiksel denklemler kullanır.

Kuantum alan teorisindeki en temel nicelik, enerjideki küçük değişiklikleri ölçen Planck sabitidir. Diğer önemli nicelik ise fotondur: momentum ve bazen de ışık taşıyan temel bir parçacık. Fotonlar elektrik yükleri aracılığıyla diğer parçacıklarla etkileşime girerler ve bu nedenle aynı anda hem kütle hem de yük taşıyabilirler; dalgalar gibi hareket ederler ancak durgun kütleleri yoktur – boş uzayda hareket ettiklerinde birbirlerinden ayrılırlar.

Sonuç

quantum fiziği, kuantum mekaniğinin bir parçası olarak bilinen bir uzay alanıdır. Bu uzay alanının herhangi bir bölümüne bağlama taşlar, kimya ve meteoroloji gibi diğer bilimlerden oluştuğu için, bu yolla aynı zamanda bilimsel çalışmalar da gerçekleştirilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli