Enerji eşleştirme işletmelerinde finansal yönetim

Sıradaki içerik:

Enerji eşleştirme işletmelerinde finansal yönetim

e
sv

Renkler ve optik

11 okunma — 16 Aralık 2022 12:07

 

Renkler ve Optik

Farklı renklerin beynimiz tarafından nasıl işlendiğini hiç merak ettiniz mi? Işık bilimi olan optik olarak bilinen bir olguyu kullanarak renkleri öğrenir ve tanımlarız. Optik, ışık kaynakları, kırılma, kırınım ve görme dahil olmak üzere ışığın davranışlarının ve sayısal özelliklerinin incelenmesidir.

Optik Fiziği

Temel düzeyde optik, ışık ve ışık kaynaklarının fiziksel bilimidir. Farklı ışık renklerini dalga boylarına göre, yani ışık dalgalarının tepe değerleri arasındaki mesafeye göre tanımlarız. Bu zirveler, bir metrenin milyarda biri olan nanometre cinsinden ölçülebilir. İnsan gözü 400 ile 700 nanometre arasındaki dalga boylarını algılayabilir. Bu dalga boyları aralığı, genellikle “gökkuşağının renkleri” olarak adlandırılan görünür ışık spektrumunu oluşturur:

 

  • Kırmızı (700 nanometre)

 

  • Turuncu (620 nanometre)

 

  • Sarı (590 nanometre)

 

  • Yeşil (555 nanometre)

 

  • Mavi (497 nanometre)

 

  • indigo (452 nanometre)

 

  • Menekşe (437 nanometre)

 

Görünür spektrum, gökkuşağının renklerinin kısaltması olan ROYGBIV olarak da bilinir.

Rengi Nasıl Algılarız?

Gözlerimiz, retinamız aracılığıyla ışığın görünür spektrumunu algılar. Retinalar, renkleri görmemizi sağlayan koniler olarak bilinen özel hücreler içerir. Kırmızı koniler kırmızı ışığı algılarken, yeşil koniler yeşil ışığı algılar ve mavi koniler mavi ışığı algılar.

Beynimiz daha sonra renkli ışık olarak gördüğümüz şeyin bir resmini oluşturmak için konilerden toplanan verileri birleştirir. Bu sürece “karşıt teori” denir ve farklı dalga boylarındaki ışığı birleştirerek ve aralarındaki farkları artırarak çalışır. Bu, renkler arasındaki algılanan farklılıkları güçlendirerek onları daha canlı ve kolayca ayırt edilebilir hale getirir.

Çözüm

Optik ve rengi algılama yeteneğimiz hayatımızın temel yönleridir. Renkleri öğrenmek ve tanımlamak için optiği kullanırız ve beynimiz, bir dizi farklı rengi ayırt etmemize yardımcı olması için rakip teoriyi kullanır. Daha derin bir optik anlayışı ve gözlerimizin rengi algılama biçimiyle, etrafımızdaki güzelliği daha iyi takdir edebiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli