Yapay zeka ve çevre ve doğal kaynaklar

Sıradaki içerik:

Yapay zeka ve çevre ve doğal kaynaklar

e
sv

Sinüzit nedir ve nasıl tedavi edilir?

11 okunma — 22 Aralık 2022 09:15
Sinüzit nedir ve nasıl tedavi edilir?

Sinüzit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit, burun boşluklarının iltihaplandığı ve çeşitli ağrılı semptomlara neden olduğu bir durumdur. Tipik olarak viral bir enfeksiyondan kaynaklansa da, sinüzite alerjiler, bakteriyel enfeksiyonlar ve fiziksel engeller de neden olabilir. Aşağıdaki makale sinüzitin semptomlarını, tanısını ve tedavilerini tartışacaktır.

Belirti ve bulgular

Sinüzitin yaygın belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Burun tıkanıklığı veya burun tıkanıklığı. Burnu kaplayan zarlar şişer ve burun geçiş yollarının küçülmesine neden olur.
 • baş ağrısı Sinüsleriniz tıkandığında kafanızda basınç oluşur.
 • Yüz basıncı. Gözlerinizde, alnınızda, yanaklarınızda ve burnunuzun çevresinde baskı hissedebilirsiniz.
 • Kalın mukus. Sinüsleriniz kalın, rengi bozulmuş mukus üretebilir.
 • Burun sonrası damlama. Boğazınızın arkasından akıntı hissedebilirsiniz.
 • Tükenmişlik. Sinüzitiniz kendinizi yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir.
 • Ağız kokusu. Bu, geniz akıntısı nedeniyle yaygın bir semptomdur.

Teşhis

Yukarıdaki semptomları en az dört haftalık bir süre boyunca yaşıyorsanız, doktorunuz sinüzit teşhisi koyabilir. Doktorunuz ayrıca tanıyı doğrulamak için bir göğüs röntgeni veya BT taraması önerebilir.

Tedavi

Tedavinin amacı inflamasyonu azaltmak ve varsa enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Tedavi yaklaşımı semptomların şiddetine ve altta yatan nedene göre değişir.

 • antibiyotikler. Sinüzitinizin nedeni bakteriyel bir enfeksiyonsa, doktorunuz bir antibiyotik reçete edebilir. Semptomlarınız düzelse bile antibiyotiklerin tam kürünü almanız önemlidir.
 • Dekonjestanlar. Doktorunuz iltihaplanmayı azaltmak ve sinüslerinizdeki drenajı eski haline getirmek için bir dekonjestan önerebilir. Dekonjestanlar genellikle burun spreyleri veya oral ilaçlar olarak alınır.
 • Nazal Kortikosteroidler. Bu ilaçlar burun pasajlarınızdaki iltihabı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.
 • Ağrı kesiciler. Baş ağrısını veya sinüs basıncını azaltmak için reçetesiz ağrı kesici ilaçlar almanız gerekebilir.
 • Tuzlu Su Durulama. Sinüslerinizi temizlemek ve iltihaplanmayı azaltmak için neti kabı gibi bir tuzlu su durulaması kullanmak isteyebilirsiniz.

Bazı durumlarda, sinüzitiniz ilaçlara yanıt vermezse ameliyat gerekebilir. Cerrahi bir prosedür sırasında, doktorunuz drenajı ve havalandırmayı iyileştirmek için sinüslerinizi açacaktır.

Götürmek

Sinüzit, burun boşluklarınızın tahriş olduğu ve iltihaplandığı, çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olan bir durumdur. Sinüzit olabileceğinizi düşünüyorsanız, belirtilerinizi doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz iltihaplanmayı azaltmak ve drenajı iyileştirmek için ilaçlar, ev ilaçları veya ameliyat önerebilir. Sinüzit, hava akımlarının sinüz boşluklarında meydana gelen tıkanıklık veya iltihaplanmanın sonucu olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Tipik olarak, sinüzit darbe, alerjik reaksiyon, sinirleri baskılayan bakteriyel enfeksiyon veya çevresel kirleticilere maruz kalma sonucu ortaya çıkan iltihaplanmayla ilişkilendirilir.

Sinüzit belirtileri çok farklı olabilir. En çok bilinen bulgular baş ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı ve burun akıntısıdır. Sinüzit baş dönmesi, koku alma problemleri, diş ağrısı gibi diğer belirtileri de içerebilir.

Sinüzit tedavisinde, durumun sebebi ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Genellikle, yaygın olarak kullanılan karmaşık bir tedaviyi gerektirebilir. Genel olarak, aşağıdakilere göre tedavi edilir:

• Ağrı kesiciler: Ağrı ve inflamasyon için kullanılan ağrı kesiciler ve iltihap karşıtları kullanılır.

• Antibiyotikler: Bazı durumlarda, burun ve sinüz ağzını temizlemek için sprey, ya da sinüz boşluklarının içini temizlemek için günde bir kez eylemek için, buharlı solüsyonlar, ya da, böbrek ürünleri gibi özellikle tasarlanmış mavi spreyler kullanılabilir.

• Vazokonstriktörler: Vazokonstriktörler, sinüz tıkanıklığını tedavide kullanmak için yaygın olarak kullanılır. Bu main mineral veya organik asitler olarak tasarlanmış çözücüleri içerir. Bu sıvılar, endotel hücreler arasında daralmayı sağlamak ve çeşitli küçük tüyleri hareketlendirmek için kullanılırlar.

• İmmün stimulanlar: İmmün sisteminin iyileşmesini desteklemek için, vücut kendi kendini iyileştirme mekanizmalarını artırmak için destekleyici tedaviler de kullanılır.

Sinüzit tedavisi ayrıca yakın doktorlarınızın size önerdiği diğer tedavi seçenekleri de dahil olmak üzere yaşam biçiminde değişiklikler, semptomları hafifletmek veya sınırlandırmak amacıyla çeşitli yöntemleri kapsayacak şekilde düzenlenmelidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli