Jeff Bezos’un Hayatı ve Kurduğu Şirketler

Sıradaki içerik:

Jeff Bezos’un Hayatı ve Kurduğu Şirketler

e
sv

Stanley Kubrick’in Hayatı ve Yönetmenlik Başarısı

43 okunma — 27 Kasım 2022 22:29

Stanley Kubrick

Sir Stanley Kubrick Amerikalı bir film yönetmeni, senarist, yapımcı ve kurgucuydu. Kendisi en çok “auteur teorisi” olarak bilinen ve bir yönetmenin kişisel vizyonunun film yapımının yaratıcı süreci için çok önemli olduğunu savunan sinema türüyle yakından ilişkilidir.

Kubrick Bronx, New York’ta doğdu ve 1941’den 1945’e kadar William Howard Taft Lisesi’ne devam etti.

Kubrick Bronx, New York’ta doğdu ve 1941’den 1945’e kadar William Howard Taft Lisesi’ne devam etti. Babası Jacques Kubrick doktor, annesi Sara Kubrick ise öğretmendi. Stanley iki yaşındayken ailesi Los Angeles’a taşındı. Daha sonra lisans öğrencisi olarak Kaliforniya Üniversitesi’ne gitti, ancak bir yıl sonra hastalık nedeniyle (tüberkülozdan) ayrıldı.

The Killing (1956) The Killing (1956), yapımcı James B. Harris’ten alınan borçla 20 günde 320.000 dolara çekildi; Harris aynı zamanda Kubrick’e filmin kurgusunu yapması için evini ödünç verdi.

The Killing (1956) yapımcı James B. Harris’ten alınan borçla 320.000 dolara 20 günde çekildi; Harris ayrıca filmin kurgusu için Kubrick’e evini ödünç verdi.

Kubrick tüm filmlerinde aynı ekibi kullandı: Haskell Wexler görüntü yönetmeni ve Stanley Cortez kurgucuydu.

A Space Odyssey (1968), eleştirel tepkiler başlangıçta karışık olsa da büyük bir gişe başarısı elde etti.

Stanley Kubrick’in yönettiği A Space Odyssey (1968) gişede büyük bir başarı elde etti. Film, şimdiye kadar yapılmış en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Ayrıca klasik müzik kullanımı ve antik Yunan mitolojisinden ikonik görüntülere yer veren sinematografisiyle de tanınmaktadır[1].

Film başlangıçta karışık eleştirel tepkilerle karşılandı.[2] Daha sonraki yıllarda hem eleştirmenler hem de izleyiciler arasında popülerliği arttı,[3][4] En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü gibi ödüller kazandı[5] ve Time dergisinin 1923’ten bu yana en iyi 100 filminden biri seçildi[6][7].

Kubrick’in bir sonraki filmi, William Makepeace Thackeray’in Yedi Yıl Savaşları ve George III döneminde geçen 19. yüzyıl hiciv romanından uyarlanan Barry Lyndon (1975) oldu; teknik kategorilerde dört Akademi Ödülü kazandı.

Barry Lyndon, Stanley Kubrick’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, William Makepeace Thackeray’in 1844 tarihli The Luck of Barry Lyndon adlı romanından uyarlanan 1975 yapımı bir dönem dramasıdır. Filmde başrolde Ryan O’Neal ve Julia Brasher rolünde Marisa Berenson yer alıyor. Film 1975 Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı olarak gösterildi[5].

Temalar arasında cinsellik, sadakat ve saplantı yer alır.[6][7]

Ödüller: * En İyi Uyarlama Senaryo (François Truffaut), En İyi Görüntü Yönetmeni (Freddie Francis), En İyi Kostüm Tasarımı (Jeanne Baronnet) ve En İyi Makyaj (Hanne Schubert) dallarında Akademi Ödülleri[8][9]

Yapay Zeka Tarafından Oluşturuldu

The Shining’in (1980) tamamlanmasının ardından Kubrick, Napolyon Bonapart’ın hayatını konu alan bir film üzerinde çalışmaya başladı.

The Shining’in (1980) tamamlanmasının ardından Kubrick, Napolyon Bonapart’ın hayatını konu alan bir film üzerinde çalışmaya başladı. Bu filmi komedi ve macera unsurları içeren epik bir savaş filmi olarak tasarladı. Proje, çok pahalı ve uzun vadeli olduğunu düşündükleri için finanse etmek istemeyen United Artists tarafından reddedildi.

1999’da Kubrick, Full Metal Jacket’ın biri “Echo Bölüğü’nün Çocukları “nı acemi kampında, diğeri de savaşta takip eden iki ayrı film olarak derlenmesini denetledi.

1999 yılında Kubrick, Full Metal Jacket’ın biri acemi birliğindeki “The Boys of Echo Company “yi, diğeri de savaştaki “The Boys of Echo Company “yi takip eden iki ayrı film olarak derlenmesini sağladı. Film 1987 yılında gösterime girdi ve Gustav Hasford’un The Short-Timers adlı kitabından uyarlandı. Kubrick aslında 1950’lerden beri Vietnam Savaşı hakkında bir film yapmak istiyordu ama bu konuda nasıl bir film yapılması gerektiği konusunda kendisiyle hemfikir olacak kimseyi bulamamıştı.

Filmografi

Stanley Kubrick tüm zamanların en büyük film yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. Dört kez Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiş ve üç kez de kazanmıştır:

  1. Full Metal Jacket (1987)-En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo.
  2. A Clockwork Orange (1971)-En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Sinematografi.
  3. Paths of Glory (1957)-En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday gösterildi ancak William Wyler’ın The Reivers filmine kaybetti.

Sonuç;

Sonuç olarak, Stanley Kubrick sinema tarihinin en etkili isimlerinden biriydi. Dijital efektleri ana akım film yapımcılığına sokmasıyla, filmlerin çekilme ve gösterime girme biçiminde (çok daha küçük bütçelerle) devrim yaratmasıyla ve Amerikan sinemasında entelektüel bir tonun yerleşmesine yardımcı olmasıyla tanınır. 1999’daki ölümü uzun metrajlı film yönetmenliği kariyerinin sonu olsa da Kubrick, 70 yaşında kalp ameliyatına bağlı hastalık komplikasyonlarından ölene kadar kısa filmlerin yanı sıra belgeseller üzerinde çalışmaya devam etti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli