ABD-Çin Ticaret Savaşı

Sıradaki içerik:

ABD-Çin Ticaret Savaşı

e
sv

Tarihte ilk insanlar: nereden geldik ve nasıl yaşadık?

23 okunma — 07 Aralık 2022 21:26

İlk insanlar: nereden geldik ve nasıl yaşadık?

Bilim adamları, ilk insanın Dünya’da yaklaşık 2,4 milyon yıl önce ortaya çıktığına inanıyor. Homo erectus adı verilen bu ilk insanlar, modern insanlardan biraz daha uzun ve ağırdı. Daha büyük beyinleri vardı ama kafatasları daha uzundu ve çeneleri daha fazla çıkıntı yapıyordu.

Homo erectus Afrika, Avrupa ve Asya’da yaşadı. Ateşi kullanan ve alet yapan ilk insanlar onlardı. Ayrıca Afrika’yı terk eden ve dünyanın diğer bölgelerine yayılan ilk insanlardı.

Yaklaşık 1,8 milyon yıl önce başka bir insan grubu ortaya çıktı. Homo sapiens olarak adlandırılan bu insanlar, modern insanın atalarıydı. Homo erectus’tan daha küçük kafatasları ve beyinleri vardı ama vücutları bizimkine daha çok benziyordu.

Homo sapiens ilk olarak Afrika’da ortaya çıktı. Ancak, hızla dünyanın diğer bölgelerine yayıldılar. Yaklaşık 100.000 yıl önce Homo sapiens Avustralya, Asya ve Avrupa’ya ulaştı.

İlk insanlar avcı-toplayıcıydı. Yiyecek için hayvanları avladılar, bitki ve meyve topladılar. Küçük gruplar halinde yaşadılar ve çok dolaştılar.

Zamanla, ilk insanların yaşam tarzı değişti. Yaklaşık 10.000 yıl önce, bazı insanlar bitki ve hayvanları evcilleştirmeye başladı. Bu, tarımın gelişmesine yol açtı. İnsanlar da kalıcı yerleşimlerde yaşamaya başladı.

Bugün, Dünya’da 7 milyardan fazla insan var. İlk insanlardan bu yana çok yol kat ettik. Ancak yine de erken atalarımızla pek çok benzerliği paylaşıyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli