Geçmiş ve tarih bilimi

Sıradaki içerik:

Geçmiş ve tarih bilimi

e
sv

Tarihte ilkler

24 okunma — 17 Aralık 2022 08:39
Tarihte ilkler

Tarihteki İlkler

Tarih, tekerleği yeniden icat etmeye, cesur ve öncü olmaya ve nihayetinde dünyaya iz bırakmaya cesaret eden kişi ve grupların başarıları olarak birçok ilki kaydetmektedir.

Dünyanın en eski piramidi

İnşası sırasında Büyük Giza Piramidi, MÖ 2560 civarında inşa edilmiş olan dünyanın en yüksek binasıydı. Zaman içinde geçiş yaptı ve Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak duruyor. 139 metrelik Büyük Piramit, Mısır'ın Giza kentinde bulunan üç piramidin en eskisi ve en büyüğüdür.

İlk gerçek üniversite

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi, öğrencilere kanon hukuku, medeni hukuk ve Roma hukuku öğretilen dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite bugün 111.000'in üzerinde öğrenci nüfusu ile eğitim vermeye devam ediyor.

ilk kitap

Bilinen en eski yazılı hikaye, eski Mezopotamya'dan MÖ 2100'e kadar uzanan bir şiir olan 'Gılgamış Destanı'dır. Sümerli şair Sin-Leqi-Unninni tarafından yazılan kitap, dünyadaki ilk edebiyat eseri ve günümüze ulaşan en eski el yazması olarak kabul ediliyor.

Uzaydaki ilk kadın

1963'te Valentina Tereşkova Vostok 6 uzay aracıyla 108 dakikalık başarılı tek başına uzay uçuşunun ardından uzaya çıkan ilk kadın oldu. Tereshkova'nın başarıları, uzay yolculuğuna katılan kadınlara kapı açtı ve kadınların uzay endüstrisine olan ilgisini artırdı.

ilk film

Bazen 'titreşim' olarak anılan ilk filmler 19. yüzyılın sonlarında çekildi ve ilk filmler 1880'lerde çekildi. Sonraki yüzyılda giderek daha popüler ve en kazançlı işlerden biri haline geleceklerdi.

tarihteki diğer ilkler

 • İlk otomobil (1886'da Karl Benz)
 • Bilgisayarın ilk modeli (1837'de Charles Babbage)
 • İlk cep telefonu görüşmesi (1973'te Martin Cooper)
 • İlk insan kalp nakli (1967'de Christian Barnard)
 • İlk Nobel Ödülü (1895'te Alfred Nobel)
 • İlk yanmaz bina (1756'da Londra'da Stephen Lushington)
 • İlk hava uçuşu (Orville ve Wilbur Wright int 1903)
 • Uzaya giden ilk roket (1926'da Robert Goddard)
 • İlk başarılı organ nakli (1954'te Joseph Murray)
 • İlk satranç dünya şampiyonu (1886'da Wilhelm Steinitz)
 • İlk Nobel Edebiyat Ödülü (1901'de Sully Prudhomme)
 • İlk gazete (1605'te İlişki)

Bugünün insanına ilham veren, yarının ilklerinin yolunu açan başarılarla tarihteki ilkler listesi devam ediyor. Tarihte ilkler, tarihin zenginlik ve çeşitliliği açısından önemli rol oynar. İnsanlık, tarihte ilk olarak çoğu alanda en büyük başarıları elde etmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan Airbnb arasında arama motorlarına kadar günümüzde farklı sahalardaki gelişme ve başarıların arkasındaki güç hemen hemen tüm durumda tarihte ilklerdir.

İnsanlık ilk olarak Mısır’da Nil Nehri’nde tarımın keşfedilmesiyle başladı. Antik Yunan’da, tarihte ilk olarak Aristo çeşitli alanlar ve konular çok derinlerine bilimsel olarak keşfetti. Avrupa, 16. yüzyılda tüm modern tıbbi uygulamaları başlatarak tarihte ilkleri başaramadı.

Günümüzde, tarihte ilklerin sayısı oldukça fazladır. İnternette alış veriş konusunda tarihte ilk elde eden Amazon, Facebook ve Google gibi şirketler, insanların internetteki seyahat ve alışveriş deneyimlerini yeni seviyenin başlangıcı için tarihte ilkler elde ederek yeni ve heyecan verici seviyede geliştirdi.

Tarihte ilkler, sağlık, toplumsal değişimler, ulaşım ve teknoloji alanlarında büyük adımlar atmamıza izin veriyor. Bu perspektiflerden, tarihte ilkler insanlıkta ölçeklenmeye elverişli bir etki yaratıyor ve dolayısıyla modern tarihin gelişim süreçlerini etkiler. Tarihsel açıdan, tarihte ilkler ileriye doğru hareket etmemize ve gelecekte büyük fırsatlar ve endüstirinin oluşumuna katkıda bulunmamıza yardımcı oluyor. Tarihte ilkler insanlık için çoğu kez de mağlubiyete sürüklendiğinden bu muazzam önem taşıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli