Büyük Patlama: Evrenin doğuşu

Sıradaki içerik:

Büyük Patlama: Evrenin doğuşu

e
sv

Tarihte insanların en büyük getirileri: antik Yunan matematikçisi Euclid ve İngiliz bilim adamı Isaac Newton

20 okunma — 10 Aralık 2022 21:44

Tarihte insanların en büyük getirileri: antik Yunan matematikçisi Euclid ve İngiliz bilim adamı Isaac Newton
Tur atan tarihin binlerce yıllık bir arka plan akımından yürütmek, her zaman insan zihninin büyük harcamaları anılmalıdır. İki büyük zincir, antik Yunan matematikçisi Öklid ve İngiliz bilim adamı Isaac Newton olarak kabul edilen iki aileden gelir, onların bilgi, deneyim ve akıl yürütmesinin bir sürecinin sonunda, dünyanın özünü anlamamıza yardımcı olmuştur.

Öklid, matematikte büyük bir rol oynamıştır. Areopagus Court’un üyesi olarak antik Atenli ile birlikte gezi ve dersleri gerçekleştiren Euclid, klasik matematikte hatırlamamız gereken Elements adlı bir kitap yazmıştır. Kitapta verilen istikamet geometrisi, Euclid’den sonraki binlerce matematikçi tarafından kullanılan ve dini kurallar içinde hitap eden güçlü temeller üretmektedir. Euclid’in alanları, karmaşık ve basit problemler çözmeye, küregeometrik alan ve daireler arasındaki görüşlerin birleştirdikleri kadar çok geniştir.

Isaac Newton, 17. yüzyıla denk gelen İngiliz bilim adamıdır. O, Traverse oranı ve simetrik yapılar, o eski yapılara çok şey ekledi. Ayrıca, uzay ve vücut hareketi konusunda da ayrıcalıklı bir alan yaratır. Güçlü bir bilim adamı, Newton’un önemli eserleri arasında Opticks, Philosophiae Naturalis Principia Mathematica ve De Motu Corporum gibi konuları kapsar. Newton, evrenin temellerini ve geliştiricien köklü yapıyla tanımlamaktadır; Özellikle Kuvvetlerle etkileşimde Kuvvet ve Kuvvetler ile yerçekimi.

Euclid ve İngiliz Isaac Newton, iki karmaşık matematikçi olarak kullanıyorlar. Her ikisinin de zihinlerinin yeteneklerini kullanarak kendi ortamlarını çok büyük buluşmalar gerçekleştirdiler. İstenci, depolama ve akıl yürütmelerinden elde edilen bilgiler sayesinde, tüm kültürlerin mevcut çözümlerini anlama ve konaklamaya yardımcı oldular. Euclid ve Isaac Newton gerçek bilim insanları ve klasik ya da modern çözümler arayışımızın bir parçasıdır. Tarihte önemli getirileri olan iki isim vardır: antik Yunan matematikçisi Euclid ve İngiliz bilim adamı Isaac Newton. Euclid, antik Yunan çağında ilk matematik öğretimini geliştiren ve tanımlayan ünlü matematikçiydi. Matematik tarihinde bir akım başlatan Euclid, köklü konulara değindi, özellikle geometri ve aritmetiğe yoğunlaştı. Euclid’in en büyük eserlerinden biri olan 13 kitaptan oluşan “The Elements”, bugüne kadar matematik dünyasına yoğun bir biçimde ışık tutmuştur.

Isaac Newton ise 17. ve 18. yüzyılda yaşamış olan bir bilim adamıdır. Önemli çalışmaları sayesinde mekaniğin ve Newton kanunlarının temellerini attı. Newton fiziğinin temellerinin yerleşmesinin yanı sıra Newton aynı zamanda optik, matematik ve astronomi üzerine önemli çalışmalarda da bulundu. Yaptığı çalışmalar sayesinde, o kadar geniş bir alana ait kuram ve prensiplerin ortaya çıkmasını sağladı ki tüm modern fizik ona ismini borçludur.

Günümüze kadar antik Yunan matematikçisi Euclid ve İngiliz bilim adamı Isaac Newton’ın tarihte yaptıklarına bakıldığında insanlığa sundukları zenginlikleri anladık. Euclid köklü matematik bilgisini aktardı ve alanın genişlemesini sağladı. Aynı zamanda Newton çalışmalarıyla fiziğin birçok alanına temellerini attı. İkisinin de katkıları sayesinde anlaşılır olmayan bazı prensipler ve kuramlar ortaya çıktı. Bu yüzden antik Yunan matematikçisi Euclid ve İngiliz bilim adamı Isaac Newton, insanlık tarihinin en büyük getirilerini sunmuştur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli