MÖ.  753 yılında Roma'nın kuruluşu

Sıradaki içerik:

MÖ. 753 yılında Roma'nın kuruluşu

e
sv

Uzayda insanlar Beslenme ve Su İhtiyaçları

32 okunma — 17 Aralık 2022 08:39
Uzayda insanlar Beslenme ve Su İhtiyaçları

Astronotlar Uzayda Beslenme ve Hidrasyon Nasıl Yönetilir?

Uzayda uzun süreli insan yerleşimi fikri her geçen gün daha da gerçeğe dönüşüyor. Bu, astronotlara görevlerini güçlendirmek için gerekli besinleri ve suyu nasıl sağlayacakları konusundaki zorluğu ortaya koyuyor. Bu yazıda astronotların uzayda beslenme ve sıvı alımını nasıl yönettiklerini tartışacağız.

Beslenme

Uzayda beslenme, optimum hidrasyon, enerji ve sağlığı sağlamak için dikkatli bir şekilde planlanmalı ve hazırlanmalıdır. Astronotların uzayda gerekli beslenmeyi nasıl aldıklarının bir listesi:

  • Paketlenmiş Gıdalar – Astronotlar yiyeceklerini genellikle önceden paketlenmiş yemeklerden ve atıştırmalıklardan alırlar. Bu öğünler görevin süresine bağlı olarak gerekli beslenme ve enerjiyi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
  • hasat -Bazı astronotlar, diyetlerine biraz çeşitlilik katmak için uzayda bitki ve sebze toplayabilirler. Örneğin, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar, istasyonun serasında marul, biber ve havuç yetiştirdiler.
  • Kurutulmuş Gıdalar – Kurutulmuş yiyecekler, hafif olmaları ve raf ömürlerinin uzun olması nedeniyle astronotlar için uygun bir seçenektir. Seçenekler arasında günlük beslenmelerinin büyük bir bölümünü sağlayabilen yulaf ezmesi, kuruyemiş ve kuru meyveler bulunur.
  • Protein Barları – Protein çubukları, gerektiğinde hızlı bir enerji patlaması sağlamaya yardımcı olur ve astronotun günlük beslenmesini artırmaya yardımcı olabilir.

Hidrasyon

Uzayda sulu kalmak, beslenmek kadar önemlidir. Astronotlar hidrasyonlarını şu şekilde yönetirler:

  • su – İçme suyu, optimum hidrasyon sağlamanın geleneksel yoludur. Astronotlar, sularını doğrudan su kaynağından içme veya tadı değiştirmek için ekstra aroma ekleme seçeneğine sahiptir.
  • Meyve suları – Meyve suları, geleneksel suya harika bir alternatiftir. Çeşitli meyve suları, astronotların diyetine bir enerji patlaması veya biraz tat verebilir.
  • Spor içecekleri -Sporcu içecekleri, sabit bir enerji akışı sağlayabilir ve aynı zamanda vücudu anında nemlendirebilir. Astronotlar, mümkün olduğunda genellikle çeşitli spor içecekleri seçeneğine sahiptir.
  • Çay kahve – Kahve ve çay, geleneksel içecek seçeneklerine güzel bir alternatiftir. Astronotların kendileri tarafından hazırlanabilirler, bu da onları daha uzun bir görevde kullanıma uygun hale getirir.

Hasat edilmiş yiyecekler, özel olarak hazırlanmış yemekler ve mevcut diğer seçenekler arasında, astronotlar görevdeyken beslenme ve sıvı alma seçenekleri konusunda hiçbir eksiklik yaşamıyorlar. Astronotların uzaydayken her şeye hazır olmalarını sağlamak için dikkatli planlama ve hazırlık şarttır. Uzay mekânlarında insanların beslenme ve su ihtiyaçlarını karşılamak her geçen gün büyüyen bir konu haline geliyor. Bazı uzay istasyonlarında ve araçlarda yaşamakta olan uzay görevlilerinin giderek üstlenmiş olduğu yaşam standartını artırması gerekiyor.

Çünkü uzay mekânlarındaki hava, basınç, ışık, sıcaklık, nem vb. koşullar o kadar farklıdır ki, bunlara adapte olmak için çok farklı besinler ve çok farklı içecekler gerekir.

Raporlara göre, uzayda mekanik ve kimyasal yöntemler kullanılarak, gıda ve su ihtiyaçlarını karşılamak mümkün. Bu tür yöntemler arasında, gıda ve su ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik diyetler geliştirmek, beslenme için farklı türlerdeki ürünleri kullanmak ve bu ürünleri saklamak da yer alıyor.

Gıdalarda kullanılan ürünler genelde konsantre, püre, soğuk tat ve kuru gıdalardır. Bunlar ihtiyaçları olan şeker, protein, vitamin, mineraller ve karbonhidratları içerir. Su arzı uzayda su arıtma sistemleri, modüler su depoları veya su tankları ile sağlanabilir.

Ayrıca astronotların, uzay çalışmalarını kolaylaştırmak için beslenme ve su ihtiyaçlarını karşılaması için özel beslenme programları da oluşturulmuştur. Bu programların amacı; uzay görevlilerinin beslenme ve saglıklı yaşam koşullarının gelişmesini sağlamaktır.

Sonuç olarak, uzay mekânlarında insanların beslenme ve su ihtiyaçlarının karşılanması için, birçok temel unsurlara bağlı çok sayıda yöntem mevcuttur. Ancak, bu yöntemlerin uzay mekânlarında doğru bir şekilde uygulanması önem arz etmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli