Antik Uzaylılar

Sıradaki içerik:

Antik Uzaylılar

e
sv

Vikingler Kimlerdir? ve Nerelerde Yaşadılar?

44 okunma — 30 Kasım 2022 16:01

Vikingler

Vikingler, Doğu Avrupa ve Batı Rusya’dan gelen, savaşçı ve tüccar bir kabileydi. Manastırlara ve Hıristiyan kiliselerine yaptıkları baskınların yanı sıra diğer ülkeleri kolonileştirmeleriyle de bilinirlerdi.

Vikingler, Avrupa’da yaygın ve önemli bir yer edinen bir Kelt-German kabilesiydi.

Viking kelimesi Eski Norsça víkingr kelimesinden gelir ve “deniz savaşçısı” ya da daha spesifik olarak “denizci” anlamına gelir.

Vikingler, Avrupa’da Deniz Kurtları olarak bilinen yaygın ve önemli bir Kelt-Germen kabilesiydi. Kuzey Avrupa’da, Gotlar ve Franklar gibi diğer Germen kabilelerinin tam tersi yönde yaşadıkları için Kuzeyliler veya Kuzeyliler (İngiltere’de) olarak da bilinirlerdi.

Vikinglerin anavatanı İskandinav ülkeleridir.

Vikingler, Avrupa’da yaygın ve önemli hale gelen bir Kelt-Germen kabilesiydi. Norveç, İsveç, Danimarka ve İzlanda’yı kapsayan dağlık ve ıssız İskandinav ülkelerinde yaşamışlardır.

“Viking” ismi Eski Nors dilinde “korsan” anlamına gelen víkingr kelimesinden gelmektedir ya da longship adı verilen uzun tekneleriyle (bu her zaman doğru olmasa da) yağma yapmaya giden kişi anlamına gelmektedir.

Onlar dağlık ve ıssız İskandinav ülkelerinde yaşadılar.

Vikingler dağlık ve ıssız İskandinav ülkelerinde yaşayan bir halktı. Çiftçi değil, avcı, balıkçı ve tüccarlardı. Bilgilerini birbirleriyle paylaştıkları küçük topluluklar halinde yaşıyorlardı.

Vikingler başkası tarafından yönetilmek istemeyen çok bağımsız insanlardı; bu nedenle küçük aile grupları halinde veya hatta tek başlarına yaşıyorlardı (Harald Hardrada hakkındaki hikayelerden de görebileceğimiz gibi). Ve herhangi bir kralın bu toprakları ele geçirmesi çok zordu çünkü ondan önce burada hiç kral yoktu!

Doğu Anadolu’da Türklerin yaşam tarzlarındaki savaşçı kültürün etkisinde olan Vikinglerin de aslında Türk savaşçı kültürüne benzer bir yaşam tarzları vardı.

İLGİLİ İÇERİK Kısa Antik Yunan Tarihi Blog

Doğu Anadolu’da Türklerin savaşçı kültüründen etkilenen Vikingler, aslında Türk savaşçı kültürüne benzer bir yaşam tarzına sahiptiler. Çünkü onlar Avrupa’da yaygınlaşmış ve önem kazanmış bir kavimdi. Karada ve denizde yaptıkları baskın ve yağma faaliyetleri ile korsanlıklarıyla tanınan Vikingler, “deniz savaşçıları” ya da “deniz akıncıları” olarak da bilinirlerdi. Yıllık olarak belirli mevsimlerde kıyı kasabalarına saldırırlar; daha sonra İskandinavya’ya geri çekilirler ve burada evlerine (ya da batıya) giderken köyleri yağmalayarak geçinirlerdi.

Viking boyun bağlayan kalkan (Sköld) de Türk boyun bağlayan kalkan (Kalkan) gibiydi.

Viking kalkanına sköld denirdi. Ahşap ve deriden yapılır ve metalle kaplanırdı. Kalkanın ortasında, çalışırken silahlarınızı veya aletlerinizi tutmak için kullanılan metal bir çıkıntı vardı.

Sonuç

Vikingler, Avrupa’da yaygın ve önemli hale gelen bir Kelt-Germen kabilesiydi. Vikinglerin anavatanı İskandinav ülkeleriydi. Dağlık ve ıssız İskandinav ülkelerinde yaşamışlardır. Doğu Anadolu’daki Türklerin savaşçı kültüründen etkilenen Vikingler, aslında Türk savaşçı kültürüne benzer bir yaşam tarzına sahiptiler. Başlıca silahları kalkan ve kılıçtı

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli