Deepweb Hakkında Her Şey!

Sıradaki içerik:

Deepweb Hakkında Her Şey!

e
sv

Yaşanabilir Gezegenler

37 okunma — 28 Kasım 2022 14:22

Yaşanabilir Gezegenler

Güneş sistemi bilinen 100’den fazla gezegen ve cüce gezegen içermektedir. Bu gezegenlerin birçoğu, Dünya büyüklüğündeki bir cismin yüzeyinde sıvı suyun bulunabileceği, yıldız ile yaşanabilir bölge arasındaki bir bölge olan yaşanabilir bölgededir. Bununla birlikte, tüm dünyalar yaşam için uygun değildir: bazıları yaşamı desteklemek için çok fazla veya çok az ısıya (veya her ikisine) sahiptir. Örneğin, Mars Dünya’ya benzer büyüklükte ve benzer yerçekimine sahip olsa da – ve bu nedenle potansiyel olarak yaşanabilir olsa da – yüzeyindeki okyanus faaliyetlerinden kaynaklanan oksijen veya su buharları gibi insanın hayatta kalması için gerekli birçok kaynaktan yoksundur

Yaşanabilir Bölge

Yaşanabilir bölge, bir yıldızın etrafında, bir gezegenin yüzeyinde sıvı halde su bulundurabileceği bölgedir. “Goldilocks” olarak da bilinir çünkü tam olarak doğrudur: ne çok sıcak ne de çok soğuk, ikisinin arasında. Yaşanabilir bölge yıldızın türüne ve gezegenin büyüklüğüne bağlıdır, bu nedenle bu faktörlere bağlı olarak bir sistemden diğerine büyük ölçüde değişebilir.

Örneğin, Sirius A’nın (güneşimizin takımyıldızındaki en parlak yıldız) yörüngesinde Dünya benzeri bir gezegeniniz olsaydı, yaşanabilir bölgeniz Sirius A’ya bizimkinden çok daha yakın olurdu – yaklaşık 10 kat daha yakın! Bu da, Dünya’dan sadece mesafe olarak yaklaşık 4 ışık yılı uzakta olmamıza rağmen (1 ışık yılı 5 trilyon mile eşittir), güneş sistemimizin Sirius A’ya yakınlığı nedeniyle yaşanamaz olan kısımları olacağı anlamına gelir

Satürn’ün Ayı Enceladus

Enceladus Satürn’ün bir uydusudur. Yüzeyinin altında bir okyanus ve uzaya su püskürten gayzerler vardır. Su tuzludur, bu yüzden muhtemelen bir yeraltı okyanusundan gelmektedir.

Enceladus’taki tuzlu deniz, Dünya dışında yaşam bulmak için en iyi yer olabilir çünkü Dünya’dakinden çok daha az radyasyon var; bilim insanları bunun yosun veya bakteri gibi organizmaların orada hayatta kalmasını kolaylaştırdığını düşünüyor.

Titan

Titan, güneş sisteminde atmosferi olan tek uydudur. Ayrıca Dünya ile birlikte bulutlara ve yoğun bir atmosfere sahip olduğu bilinen iki uydudan biridir. Titan, Dünya’nın göllerine benzediği düşünülen sıvı metan göllerine sahiptir. Titan’daki yüzey özellikleri, yukarıdan bakıldığında Mars veya Venüs’tekilere benzeyen (ancak o kadar belirgin olmayan) kum tepeleri ve kraterleri içerir.

Titan bir zamanlar sıvı suyla kaplı olduğu için yaşanabilir olmuş olabilir; ancak bu su daha sonra kabaca eksi 240 santigrat derece (-390 F) olan soğuk sıcaklıklar nedeniyle donmuş ve bugün orada yaşayan herhangi bir yaşam formunu imkansız hale getirmiştir – donmadan orada hayatta kalabilseler bile!

Dünya Benzeri Dünyalar

Dünya, yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerde su olduğu tespit edilmiştir, ancak hiçbiri bizimki kadar yaşanabilir değildir. Bununla birlikte, bu gezegenlerin bazıları Dünya gibi kayalıktır, diğerleri ise Dünya’dan daha büyük veya daha küçüktür.

Servis

Servis Satürn’ün küçük bir uydusudur. Çapı 1.000 km’nin biraz altındadır ve kütlesi gezegenin kendisinin yaklaşık %0,2’sidir. Yüzey sıcaklığı -200°C’dir (180 K), ancak çoğunlukla metan ve nitrojen ile daha az miktarda karbondioksit ve hidrojen sülfürden oluşan bir atmosfere sahiptir.

Ay, Titan’ın mavimsi gökyüzünden gelen ışığı yansıttığı için Dünya’dan bakıldığında mavi görünen buzlu düzlüklerle çevrili göllere ve nehirlere sahiptir

Sonuç

Yaşanabilir gezegen arayışı heyecan verici bir süreç ve henüz yolun başındayız. Mars’ta su bulunması, atmosferinde oksijen bulunmasının yanı sıra orada yaşam olabileceğine dair bize umut verdi. Dünya okyanuslarının da bizimkiyle aynı süreçle oluştuğunu biliyoruz; su damlacıklar halinde yoğunlaşarak milyarlarca yıl boyunca yavaşça buharlaşıp uzaya dağılıyor. Bu sürece ‘yoğunlaşma birikimi’ denir ve insanlar da dahil olmak üzere bugün Dünya’daki tüm yaşamı mümkün kılan şeydir! Dolayısıyla, bizimki gibi gezegenlerin yalnızca Güneşimiz gibi yıldızların etrafında oluşabileceği doğru olsa da (sıvı su için yeterli enerjiyi veren), dışarıda benzer özelliklere sahip ancak çok yakın olmayan başkaları da olabilir

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli